V Poslanecké sněmovně nastaly nové časy. Po velkolepém cestování politiků v minulých letech vyjel první poslanec na zahraniční cestu za vlastní peníze. Exministr Petr Gandalovič (ODS) letěl na zasedání do USA a státní kasu to nestojí téměř ani korunu. Politici teď mohou cestovat maximálně po Evropě.
"Nechci z toho dělat nějaký problém. Jsem ve Washingtonu a cestu si platím. Nakonec máme poslanecké náhrady a respektuji potřebu úspor," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ Gandalovič, který si vyhradil na letenku a jídlo 25 tisíc korun.
Využil pouze nabídky a ubytoval se na české ambasádě. Za oceán měl s Gandalovičem vyrazit také poslanec Daniel Korte (TOP 09), ten ale neodletěl. "Jsem snad historicky prvním poslancem, který lobboval za to, aby mu cestu zakázali," připisuje si další prvenství sněmovní nováček Korte.
Gandalovič a Korte byli prvními, komu vedení sněmovny cestu škrtlo. Přitom mají každý zcela jiný názor na její důležitost. Zatímco poslanec ODS tvrdí, že na Parlamentní fórum Společenství demokracií odcestoval, protože jeho přítomnost byla klíčová, podle Korteho byla nesmyslná. "Přítomnost českého zástupce na panelu o boji za demokracii v zemích, jako je Bělorusko, je důležitá. Chceme být v této oblasti aktivní, stejně jako jsme byli během předsednictví," míní Gandalovič.
"Jsem podnikatel a kdybych organizoval vše stejně jako stát tuto cestu, zkrachoval bych do tří měsíců. Nechápal jsem ani, proč jsem byl vybrán. Jsem členem výboru pro obranu a bezpečnost a tam se mluví o lidských právech. Mohl bych říct maximálně, že Chávez je lump," řekl Korte pro on-line deník TÝDEN.CZ .
Nová pravidla pro poslance říkají, že cestovat budou až na výjimky jen členové zahraničního a evropského výboru a až do konce roku si za státní peníze vyjedou maximálně někam po Evropě. Ostatní budou k cestě potřebovat speciální povolení a všichni cestovatelé budou muset po návratu o výsledku referovat. "Musí nás přesvědčit, že to mělo nějaký význam. Jinak cesty už příště nepovolíme," řekl šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.
Sněmovna musí příští rok po škrtech v rozpočtu ušetřit sto milionů korun. Na cestování zbylo letos jen zhruba sedm milionů. Pravidla nastavuje organizační výbor už nyní, aby se neopakovala situace z března, kdy si skupina šesti poslanců vyjela studovat na týden životní prostředí do Peru za 1,4 milionu korun a nechala si proplatit i diety, přestože měla zajištěnou stravu v hotelu. Nebo dříve, kdy vyjeli čtyři poslanci za bezmála milion studovat školský systém do Tanzanie nebo za další milion do Vietnamu, Bahrajnu nebo k vodopádům Iguacú v jižní Americe.
"Největší přínos cesty pro Českou republiku je pochopitelně v tom, že politikové z nejrůznějších zemí světa spolu mohou hovořit osobně, poznat navzájem své zvyky a názory a posoudit možnosti spolupráce," zdůvodnil tehdy šéf tiskového odboru Roman Žamboch náklady výjezdu společnosti Acta non verba, která vyzvala politiky, aby si výlet zpětně zaplatili.
Foto: Robert Zlatohlávek, ČTK