Ve slovenských volbách jednoznačně zvítězili antimigranti, oslabení premiéra Roberta Fica a jeho strany Smer je negativní. Řekl to bývalý prezident Václav Klaus v reakci na výsledek víkendových parlamentních voleb na Slovensku. Neúspěch proevropských stran ve slovenských volbách je podle něj naopak pozitivní.
"Pro mě negativní věcí je oslabení Fica, jeho Smeru. Protože pro mě byl Fico jedinou zárukou ve střední a východní Evropě, spolu s (maďarským premiérem Viktorem) Orbánem, že je možné tvrdě vystupovat s našimi názory a požadavky v rámci Evropské unie," řekl Klaus. Oslabení po volbách podle Klause Ficovi v EU nepomůže. "I když o 28 procentech by jakákoli česká politická strana jen snila, a tím pádem obdivuji škodolibost některých našich komentátorů," podotkl.
Na Slovensku Klaus nevidí s výjimkou Fica racionální a státnické chování. Ostatní strany, které se dostaly do Parlamentu, prý zapomněly, že už volby skončily a chovají se, jako by volební kampaň pokračovala a uchylují se k siláckým výrokům. "Teď mají mlčet a hledat v kuloárových jednáních nějaká pragmatická, racionální řešení situace, která tam nastala. To mně ukazuje jistou nevyzrálost slovenské politické scény," řekl bývalý prezident.
Za pozitivní označil prohlášení prezidenta Andreje Kisky, že pověří Fica sestavením vlády. "Já bych velmi panu Ficovi přál, aby uspěl. Říkám to jako někdo, kdo ideologicky v tom standardním pravolevém pohledu není žádným člověkem blízkým Ficovi," řekl s tím, že je schopen se přes tento rozdíl "přehoupnout".
Migrační krize
Klaus nepovažuje nyní za hlavní věc, zda se podaří vytvořit lepší či horší důchodovou reformu nebo otázku minimální mzdy. "O to opravdu teď nejde. To, o co teď v Evropě jde, je migrační krize, a tím hrozící degradace evropského kontinentu," řekl. Proto prý preferuje člověka s jasnými výroky. "A nejenom výroky, on demonstroval svým chováním v posledních měsících, že to jsou nejenom výroky, ale že to je autentický postoj," dodal Klaus.
Slovenské volby vyhrál Ficův Smer, proti předchozím volbám ale výrazně ztratil a musí hledat politického partnera. Politologové i média bezprostředně po zveřejnění výsledků voleb hovořili o patové situaci, předpovídali komplikovaná jednání o příští vládě a zmiňovali možnost předčasných voleb.
Povolební situaci zkomplikoval i úspěch extremistické strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. Podle Klause je třeba vzít na vědomí, že tato strana má na Slovensku své voliče. On sám by ji ale určitě nevolil a děsil by se toho, že by podobná strana získala v Česku stejnou pozici.
"Ať se každý zamyslí nad tím, jaké prounijní postoje je vedly k tomu, že se řada voličů na to dívá až takhle ostře. Ať se každý zamyslí, nakolik se Slovensku vyplatilo být eurohujerský za vlády (Mikuláše) Dzurindy, (Ivana) Mikloše, (Ivety) Radičové a vstoupit do eura," řekl Klaus.
Dodal, že se velmi obává podobného vývoje v Česku. "Sobotkovská vláda je přesně taková přílišně proevropská vláda a myslím si, že mu to také mohou voliči spočítat," zdůraznil. "Posilování nejrůznějších seskupení u nás, které já bych do úplného standardu politického spektra nepovažoval, neřadil, tak já si myslím, že něco naznačuje," dodal.
Uvítal by proto posílení standardních politických stran, především ODS. "Protože to vakuum, které ODS vytváří na naší politické scéně, je bohužel vyplňováno někým úplně jiným," dodal Klaus, který ODS v roce 1991 založil a byl jejím dlouholetým předsedou.
.