Karel Srba, bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí, který si objednal vraždu novinářky, během osmi let za mřížemi vytvořil kolem dvou stovek obrazů. Sedmnáct z nich od úterý vystavuje ve smíchovské Pitomé kavárně. A nejde o žádné levné kousky. Obraz "Po hlavě klaun" vyjde na necelých 47 tisíc korun, geometrické Odjinud je ještě o sedm tisíc dražší.
Stoly se prohýbaly pod podnosy s občerstvením, na vernisáž však dorazila jen hrstka novinářů a umělcova rodina. Srba, který působil až překvapivě plaše, dorazil v nové image - s krátkými vlasy a bez plnovousu, zato s rudou šálou kolem krku.
"Obrazy sice vznikaly v prostředí, které není příliš optimistické, já však přesto doufám, že nepůsobí příliš depresivně," zahájil Srba již druhou výstavu svých obrazů. Poprvé si veřejnost jeho obrazy z vězení mohla prohlédnout v květnu, kdy byl jejich autor stále ještě za mřížemi. A jako umělci se Srbovi daří - několik obrazů už prodal. Kolik a za kolik, ale tají. "Nechci se chlubit," říká.
Múza Srbu políbila už ve vazbě, malování, kresbě a výrobě keramiky se pak věnoval celých osm let. A v tomto koníčku chce pokračovat i teď na svobodě. "S kresbou bych začal už dříve, ale nebyl čas. Ve vězení toho času bylo zase až příliš," vzpomíná Srba na to, jak v sobě objevil umělce. Samotný pobyt ve vězení se prý ale na jeho tvorbě nijak nepodepsal.
Obrazu Odjinud si Srba cení na 54 tisíc korun. "Ten motiv je skutečně odjinud. Může to být něco z kosmu nebo nějaká boží událost, je to něco nadpozemského, pro někoho bůh, pro někoho ďábel," komentuje tvar připomínající hlemýždě jeho tvůrce.
Kde hledal za mřížemi inspiraci ke svým abstrakcím? "Když se mi nějaké myšlenky honí hlavou, často se mi pak zhmotní ve snech a potom z toho vzniknou takové obrazy," říká Srba.
Podle Srby nemá obraz za 35 tisíc korun s vězením nic společného. "Je to de facto ohradník s přetrženým drátem. V televizi jsem kdysi viděl zvířata v ohradníku, byla v hrozném stavu. Proto ta zelená louka, kde jsem jim jakoby dal šanci se napást, a ten drát jsem přetrhnul."
Kocouři a kočky jsou častým motivem Srbových obrazů. "Můžeme se na to dívat jako na klubíčko, nebo jako na boží prozřetelnost, jako na anděla, který toho pekelníka hlídá," vysvětluje Srba význam světlého objektu v pravém dolním rohu obrazu Peklův kocourek, který stojí 54 tisíc korun.
Původně si měl Srba ve vězení odsedět 12 let. Psychologové ale dospěli k názoru, že osm let k Srbově nápravě stačilo a další pobyt za mřížemi by byl zbytečný.
Srba si objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové údajně kvůli jejím článkům, ve kterých poukazovala na Srbovy podezřelé praktiky na ministerstvu zahraničí. Policii na plánovanou vraždu upozornil vimperský recidivista Karel Rziepel zvaný Citron, kterého si na vraždu najal.