Spor o tajemníka pro EU
Od Nečase je to klukovina, vyčinil Kalousek premiérovi
31.08.2011 13:58 Aktualizováno 31.08. 16:29
Vláda schválila vznik funkce státního tajemníka pro EU. Bude jím dosavadní šéf evropské sekce Úřadu vlády ČR Vojtěch Belling. Ministrovi zahraničních věcí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) se zřízení funkce nelíbí a TOP 09 žádá koaliční smírčí řízení. ODS návrh předložila poprvé minulý týden, tedy v době, kdy se ministři TOP 09 neúčastnili jednání vlády.
"Způsob, kterým byl prosazen post tajemníka EU, zcela odporuje dohodnutým a podepsaným pravidlům koaliční smlouvy. Způsob předložení je od premiéra Nečase klukovina," řekl v ČT ministr financí Miroslav Kalousek.
Ve středu se bod na schůzi, kdy už TOP 09 nechyběla, vrátil. "Kolegové z TOP 09 s tím vyjádřili nesouhlas. Jejich názor je (takový), že je to porušení koaliční smlouvy. Další dvě koaliční strany si to nemyslí. Je legitimním právem v případě rozporu, nestalo se to poprvé, vyvolat smírčí řízení. Určitě o tom budeme jednat," uvedl Nečas.
"Postup pana ministerského předsedy považujeme za vážné narušení důvěry koaličních partnerů. Jako příklad dávám, že poslední verze té změny jednacího řádu vlády byla vložena dnes v devět hodin ráno, kdy také začalo jednání vlády, takže nebyla nejmenší možnost se tím zabývat, což je napováženou," řekl Schwarzenberg.
Ministr zahraničí dodal, že už v září žádal ke vzniku funkce státního tajemníka pro EU řádné připomínkové řízení, ale nedošlo k němu. "Prostě to byla přepadovka," poznamenal. V obecné rovině mu prý vadí "nepřetržitá snaha o přesun kompetencí od ministerstva zahraničí na úřad vlády", jejíž je ustavení postu státního tajemníka pro EU součástí.
Podle premiéra je funkce státního tajemníka zřizována hlavně proto, aby řídil jednání vládního výboru na pracovní úrovni. Nebude v žádném kontaktu s ministry, nebude žádného ministra nahrazovat, uvedl. Pozice bude totožná s pozicí nynějšího ředitele sekce pro evropské záležitosti.
Vláda schválila tajemníka v bodu, který se týká jednacího řádu vlády. Vycházela podle Nečase z toho, že asi na patnácti místech se ve vládním jednacím řádu vyskytuje ministr pro EU, který neexistuje. Jeho kompetence, tedy koordinaci politiky v rámci sedmadvacítky, má předseda vlády.
Záminka pro vznik nového ministerstva?
O vzniku nové pozice státního tajemníka, který má mít na starosti koordinaci evropské problematiky, se diskutovalo loni po vzniku koaliční vlády. Podle Nečase zřízení takové funkce plyne z koaliční smlouvy. Premiér též dříve zdůrazňoval potřebu mít aparát, který bude koordinovat evropská, zejména ekonomická témata pro vyjednávání s Bruselem.
Šéf diplomacie a předseda TOP 09 to však odmítal a zdůrazňoval, že by tak "zadními dvířky" mohlo vzniknout nové ministerstvo pro evropské záležitosti.
Spor mezi ODS a TOP 09 o vytvoření postu státního tajemníka a rozdělení kompetencí za evropskou politiku se rozhořel krátce poté, co koaliční kabinet ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vznikl. Nečasova vláda zrušila post ministra pro EU, ale premiér chtěl, aby mu s koordinací evropské politiky pomáhal tajemník. Vládní koalice se však na tom nedokázala shodnout a věc byla až do současnosti přehlušena jinými tématy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.