Odboráři odmítli jednat o zdravotnických zákonech
20.11.2008 16:44 Aktualizováno 20.11. 17:46
Odboráři a zaměstnavatelé asi po půl hodině opustili jednání tripartity, na němž se měly projednávat návrhy reformních zdravotnických zákonů ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Vadí jim, že vláda schválila návrhy tří zásadních zákonů již ve středu, tedy ještě před projednáním s odbory a zaměstnavateli.
Podle odborářů tak ministři porušili standardní postupy tripartity. Tripartita byla již dříve mimořádně svolána právě na základě požadavku odborářů. "Zkonstatovali jsme, že jednání tripartity v dnešní den je naprosto zbytečné, protože vláda už je rozhodnuta a naše návrhy, naše připomínky, naše náměty nevzala v potaz a není ani reálné, že by po dnešním jednání tripartity změnila svůj postoj," řekl novinářům po jednání předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Odboráři proto přijali prohlášení, ve kterém po vládě požadují odvolání jejího usnesení ke zdravotnickým zákonům.
Kabinet již schválil tři návrhy zákonů - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o záchranné službě. Pro čtvrtou normu - novelu o veřejném zdravotním pojištění - mají do pondělního jednání vlády právní experti najít formulaci, která by byla přijatelná i pro koaliční lidovce.
Ke zdravotnickým zákonům však odboráři mají silné výhrady, o nichž chtěli ministry informovat ještě před jejich schválením. Jednu z největších výhrad mají odboráři podle Štěcha ke dvěma zákonům o zdravotních službách. Štěch zdůraznil, že občan má podle ústavy právo na bezplatnou zdravotní péči stanovenou zákonem, v Julínkových zákonech však prý vidí snahu tuto ústavní ochranu občana prolomit.
Odbory se budou bránit
Nyní tedy odbory požadují, aby vláda odvolala své rozhodnutí o schválení zákonů, poskytla členům tripartity aktuální verzi návrhů zákonů se všemi zapracovanými pozměňovacími návrhy a začala znovu jednat s pracovními týmy o požadavcích odborů a dalších sociálních partnerů. "Pokud taková procedura nebude splněna, my využijeme všechny své prostředky, abychom se postavili proti tomu, aby takovéto zákony, které by poškodily občany, aby přijaty nebyly," uvedl Štěch.
ČTĚTE TAKÉ: Julínkův reformní balík schválila vláda
Předseda odborového svazu zdravotnictví Jiří Schlanger dodal, že ani zaměstnavatelé dnes o jednotlivých zákonech s ministry jednat nechtěli, protože prý od posledního jednání pracovního týmu tripartity došlo v návrzích zákonů k příliš mnoha změnám. "Každý ten zákon má 40 až 50 stran pozměňovacích návrhů legislativní rady vlády a to skutečně není schopen nikdo obsáhnout u čtyř tisků za krátkou dobu," řekl Schlanger. Podle něj nemají tisk se všemi dohodnutými změnami k dispozici ani ministři. "Takže zaměstnavatelé se shodovali na tom, že bychom měli dostat ty finální tisky a potom se vrátit k jednání v tripartitě," vysvětlil.
Po ministrech se nyní odboráři budou snažit o svých argumentech přesvědčit poslance. "Myslím si, že někteří poslanci si musí uvědomit, že pokud takový návrh projde, že některé menší strany se už mohou z té politické mapy úplně ztratit, protože lidé ztratí důvěru k nim. Takže s nimi budeme seriózně jednat," řekl Štěch. Nevyloučil, že by nesouhlas odborářů se zákony mohl vést i k "určitým občanským projevům".
ČTĚTE TAKÉ: Julínek je brzdou změn ve zdravotnictví, říká Šojdrová
Reforma zdravotnictví: lidovci mají další požadavky
I když se vláda na většině Julínkových norem shodla, jejich podpora v parlamentu jistá není. K největším kritikům ministrových záměrů patří lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Proti některým návrhům se stavěli i další vládní zákonodárci. Pro opoziční ČSSD jsou normy podle jejího stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha nepřijatelné. Výhrady k návrhům měla i Česká lékařská komora.
Foto: ČTK, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.