ODS podle očekávání nepřekazila ČSSD projednávání protivládní petice na středeční schůzi Senátu. Podle občanských demokratů Senát postupuje v rozporu se zákonem o petičním právu, neboť nebyl adresátem této petice. Sociální demokraté oponovali s tím, že horní komora má na projednání petice právo.
Občanští demokraté argumentovali tím, že adresátem petice byla sněmovna a Senát dostal pouze kopie, nikoliv originály podpisů jejích signatářů. "Mě překvapuje, že tady zákon o peticích je nedodržen. Připadá mi, že Senát se posunuje někam do dolních pater české politiky. A nejenom politiky," uvedl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).
Místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach namítl, že horní komora může projednávat "třeba vyhlášku z Horní Dolní". "Právem Senátu je zabývat se čímkoliv, o čem se rozhodne, že se zabývat chce," prohlásil. Předseda senátního petičního výboru Jaromír Jermář (ČSSD) připomněl, že Senát se v minulosti zabýval i peticemi adresovanými vládě, například peticí proti sloučení Státní opery Praha s Národním divadlem. Jermářův výbor by se však podle Miloše Vystrčila (ODS) proto měl do budoucna lépe zabývat tím, zda petice splňuje všechny náležitosti, jak mu ukládá zákon o jednacím řádu horní komory.
Petice je namířena proti důchodové reformě, kterou prosadila vládní koalice díky své většině ve sněmovně. Podle ČSSD je nespravedlivá a asociální, neodpovídá ekonomickým podmínkám a doplatí na ni hlavně nejnižší příjmové vrstvy. Sociální demokraté chtějí prostřednictvím Senátu vyzvat parlament, aby spuštění reformy odložil z roku 2013 na povolební rok 2016. Sociálním demokratům by to umožnilo reformu zrušit nebo upravit podle svých představ, pokud by získali navrch i ve sněmovně.
Dalšími body petice jsou nesouhlas s politikou reforem "pro nejbohatší", se zvyšováním DPH a z toho vyplývajícím zdražením zdravotní péče. Petice, kterou podepsalo téměř 91 tisíc signatářů, končí výzvou vládě Petra Nečase (ODS), aby podala demisi.
Odpor ODS byl marný. Protivládní petici Senát projedná
Domácí
29. 2. 2012 11:16
Senát se na středeční schůzi bude zabývat protivládní peticí (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK