Občanští demokraté navrhují posílit zodpovědnost vlády a poslanců za vývoj ekonomiky. Chtějí například, aby budoucí vlády musely žádat o důvěru v případech, kdy se hospodaření státu odchýlí o víc než pětinu od návrhu státního rozpočtu. Politici by také měli hospodaření státu pocítit na svých platech.
Některé z návrhů vycházejí z volebního programu pro loňské neuskutečněné volby.
"Tato sněmovna už nic pozitivního neschválí," řekl předseda strany Mirek Topolánek. Chce zabránit tomu, co se stalo před volbami v roce 2006, kdy poslanci svými návrhy výrazně zvýšili výdaje rozpočtu. Podle místopředsedy strany Petra Nečase je jednou z možností, po které může případná vláda ODS po vyhraných volbách sáhnout, prodloužit některá protischodková opatření z loňského vládního balíčku.
K TÉMATU: Fischer: Stát hospodařil se schodkem 195 miliard
Topolánek, Nečas a ekonomický expert strany Martin Kocourek představili stranický návrh ústavního zákona o rozpočtové kázni a odpovědnosti. Ten například předpokládá, že i platy členů vlády a poslanců, kteří hlasovali pro rozpočet, by se odvíjely od hospodaření státu za uplynulý rozpočtový rok.
Podle navrhované "finanční ústavy", jak ODS návrh označuje, by se například návrh rozpočtu s deficitem nad tři procenta hrubého domácího produktu při současném růstu ekonomiky nad tři procenta musel schvalovat ve sněmovně nadpoloviční většinou všech poslanců. Ta představuje 101 hlasů, zatímco v současné době poslanci schvalují rozpočet hlasy většiny momentálně přítomných zákonodárců.
Mezi další navrhovaná opatření patří zákon o vyrovnávání salda státního rozpočtu do roku 2017. Rozpočty na léta 2018 a 2019 by měly být podle Kocourka předkládány již jako přebytkové. Rovněž by se mělo zamezit tomu, aby se v případě lepšího vývoje ekonomiky zvyšovaly současně i výdaje rozpočtu. ODS také navrhuje ve veřejném sektoru splatnost faktur maximálně 30 dní a zavedení vratky daně z přidané hodnoty u nedobytných pohledávek.
Jedním z návrhů je i vyúčtování lékařské péče pro pacienta. Ten by například při propuštění z nemocnice nebo jednou do roka obdržel vyúčtování s náklady na svou lékařskou péči. Jak ale řekl Topolánek, jde spíše o formální a psychologický prvek než o další platbu.
Snížení daně u piva nechceme
Strana také oznámila, že v parlamentu odmítne návrhy svých zákonodárců zvyšující deficit rozpočtu. Týká se to například snížení spotřební daně u piva na loňskou úroveň, za kterým stojí senátoři ODS či návrhu poslance ODS Vladimíra Šoltyse přeřadit vybrané služby do nižší sazby DPH.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek chce sjednotit sazby DPH. Alespoň 17 procent
"V žádném případě nebudeme hlasovat pro žádný návrh, který zvyšuje deficit, tedy ani pro návrhy některých našich poslanců a senátorů, kteří buď přišli s nějakým iniciativním návrhem nebo se pod něj připodepsali. Oba kluby to vědí a myslím, že ta zásada je celkem jasná," řekl Topolánek. Tato pravidla podle něj platí i do vlastních řad.
Ilustrační foto: ČTK, archiv Týdne