ODS: Evidence tržeb položí řadu firem a podnikatelů

Domácí
15. 9. 2015 13:34
Předseda ODS Petr Fiala.
Předseda ODS Petr Fiala.

Zavedení elektronické evidence tržeb na základě chorvatského modelu povede v ČR ke konci 13 tisíc podniků a více než 100 tisíc živnostníků. Na tiskové konferenci to uvedl předseda opoziční ODS Petr Fiala. V Česku je nyní podle něj zhruba 160 tisíc firem a přes 640 tisíc živnostníků. Pravicová opozice ve Sněmovně už ohlásila, že se bude snažit přijetí zákona o evidenci tržeb zabránit i obstrukcemi. Pravice tvrdí, že evidence dopadne na poctivé podnikatele a nenaplní cíle. Varuje taky před údajně nebezpečným shromažďováním dat. Ministr financí Andrej Babiě (ANO) odhady ODS odmítl.

"V Chorvatsku se nevybírá větší množství daní, naopak ale je méně živnostníků a drobných podnikatelů," uvedl Fiala. Navíc pořízení systému evidence tržeb podle něj bude stát 370 milionů korun a dalších 300 milionů korun ročně, uvedl na sociální síti Twitter.

Odhady ODS jsou podle Babiše absurdní a jejich jediným cílem je upoutat na sebe pozornost. "V Chorvatsku se od spuštění fiskalizace (elektronická evidence tržeb) zvýšil celkový počet podnikatelů o více než deset procent a i přes razantní snížení DPH u restaurací nedošlo k poklesu inkasa DPH," uvedl. Evidence tržeb podle něj funguje ve většině států EU a má pozitivní dopady na podnikatelské prostředí a rovné podmínky v podnikání pro firmy i jednotlivce.

Elektronickou evidencí tržeb se chce vláda zaměřit na šedou ekonomiku. Dosavadní výpočty zmiňují přínos po zavedení systému jako zvýšení daňového inkasa o deset až 12 miliard korun. Vstupní investice podle vládních podkladů dosáhne zhruba 320 milionů korun. Roční provozní náklady pak mají být 250 milionů Kč.

Podle Fialy je zavedení evidence tržeb v ČR naprosto zbytečné. "ČR má podíl šedé ekonomiky pod průměrem EU. Blížíme se dvanáctiprocentnímu Německu, a ne třicetiprocentnímu Chorvatsku," uvedl Fiala.

Zavedení elektronické evidence tržeb by se podle postupných návrhů mělo od počátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, celkem asi 60 tisíc podnikatelů. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, tedy dalších zhruba 250 tisíc podnikatelů. O rozšíření systému na další odvětví by měla rozhodnout následně vláda. Evidence tržeb by podle aktuálních plánů MF měla být spuštěna v polovině příštího roku.

Doprovodné zákony k návrhu snižují sazby DPH za stravovací služby z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevou 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ