ODS: Neustálé prosazování kvót ukazuje na bezradnost Bruselu

Domácí
9. 9. 2015 12:55
Juncker navrhl povinné přerozdělení dalších 120 tisíc uprchlíků, kteří jsou v Řecku, Itálii a v Maďarsku, mezi členské země.
Juncker navrhl povinné přerozdělení dalších 120 tisíc uprchlíků, kteří jsou v Řecku, Itálii a v Maďarsku, mezi členské země.

Stálé prosazování povinných kvót pro přijímání běženců ukazuje na bezradnost Evropské komise a její aroganci vůči národním státům, uvedla v reakci na nové návrhy komise k řešení migrační krize opoziční ODS. Další náměty, jak je v Evropském parlamentu představil předseda EK Jean-Claude Juncker, sice občanští demokraté vítají, označují je ale za nekonkrétní.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Juncker navrhl povinné přerozdělení dalších 120 tisíc uprchlíků, kteří jsou v Řecku, Itálii a v Maďarsku, mezi členské země. Česko by mělo přijmout další asi 3 tisíce uprchlíků. Spolu se starším návrhem by šlo o rozmístění 160 tisíc běženců.

"S povinnými kvótami ODS nikdy nesouhlasila, na tom se nic nemění. To, že na nich Evropská komise stále trvá, jen dokazuje její bezradnost a aroganci vůči národním státům i samotným lidem na útěku, které tím komise nutí být tam, kde nechtějí," řekl předseda ODS Petr Fiala. Junckerovy návrhy na posílení kapacit ochrany vnějších hranic unie nebo na navýšení částky na humanitární a rozvojovou pomoc Fiala přivítal, označil je ale za vágní.

EU by se měla podle europoslance ODS Evžena Tošenovského soustředit v první řadě na dodržování platných pravidel a na ochranu vnějších hranic. "Jean-Claude Juncker žádné dlouhodobé strategické řešení nepředstavil," soudí.

Junkcer oznámil, že Evropská komise do konce roku navrhne přeměnu agentury Frontex ve skutečnou evropskou službu ochrany pozemní i námořní hranice. Ohlásil rovněž společný evropský seznam bezpečných zemí, který státům osmadvacítky umožní rychleji řešit žádosti o azyl.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přivítal, že se komise v nových návrzích nesoustředí jen na prosazení kvót, s nimiž Česko spolu s dalšími zeměmi V4 nesouhlasí. Česká vláda volá po ochraně schengenské hranice, vybudování takzvaných hotspotů, definování bezpečných zemí a po efektivní azylové a návratové politice. Sobotka mluví taky o nutnosti ukončení konfliktů v Sýrii a Libyi a o rozvojové pomoci.

"Je nezbytné, aby se důsledně dodržovala pravidla EU a země postupovaly jednotně a stejným směrem," zdůraznil v prohlášení Sobotka. Unie už podle něho nepotřebuje diskuse o nových plánech na řešení migrační krize, musí přistoupit k činům.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Muž v Praze osahával ženy. Už ho mají, činů lituje, svádí to na klukovinu

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ