ODS schválila kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny. Širší vedení strany dodatečně doplnilo na kandidátku Libereckého kraje exposlankyni Ivanu Weberovou, kterou regionální sněm neschválil. Úřadující předseda Martin Kuba bude podle očekávání lídrem ve svém domovském Jihočeském kraji, bývalá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová povede kandidátku v Praze.
"Vybírali jsme lidi, kteří mají dlouhodobou praxi, jsou respektovanými osobnostmi. Kandidátní listiny jsou složeny například z komunálních politiků a lidí všech možných profesí," řekla novinářům Němcová. Podle ní se strana může nyní soustředit na kampaň. ODS ji chce představit příští týden. Podle Kuby bude kampaň kontaktní a oproti minulosti také více zaměřená na nové prvky komunikace či sociální sítě. Neměla by být konfrontační.
Už nyní vyvěsila ODS u svého sídla na pražské Pankráci billboard s heslem Volím pravici, které hodlá používat v kampani. Z billboardu ale nelze jednoznačně poznat, že jde o propagaci ODS. Podle Kuby tím strana říká, že by voliči měli především volit pravici, v kampani pak chce dokázat, že je tradičním a osvědčeným zástupcem pravice a že "volit pravici, znamená volit ODS".
Kandidátky už dříve schválily krajské organizace ODS. Členové vedení už před jednáním uváděli, že výkonná rada zřejmě nebude do kandidátek příliš zasahovat. A to i přesto, že v některých krajích z kandidátek vypadli zkušení politici. Například v Praze se na listinu nedostal bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Novinářům dnes znovu řekl, že se nechtěl domáhat toho, aby byl na kandidátku dodatečně umístěn.
Šestatřicetiletá jablonecká advokátka Weberová bude podle Kuby na posledním 17. místě kandidátky. V minulých volbách ji voliči do Sněmovny dostali preferenčními hlasy. S kandidaturou v letošních volbách Weberová váhala, podle jejích slov ji ke kandidatuře nakonec přemluvili spolustraníci z Jablonce nad Nisou. Podle médií panuje mezi Weberovou a vedením liberecké organizace ODS již delší dobu velké napětí. To se projevilo počátkem tohoto týdne na volebním sněmu krajské ODS, kde se na několika volebních lístcích vedle jejího jména objevil přikreslený kosočtverec, což vedlo k odchodu většiny českolipských účastníků sněmu.
Místopředseda Senátu a liberecký krajský předseda ODS Přemysl Sobotka po jednání rady přiznal, že hlasoval proti zařazení Weberové na kandidátku. "V demokratické volbě z ní byla vyřazena a výsledky tajného hlasování jsem respektoval," řekl. Stejně ale respektuje rozhodnutí výkonné rady ODS, která změnu kandidátky schválila. "Výkonná rada tím převzala zodpovědnost za podobu kandidátky i výsledek voleb," poznamenal. Původně byla Weberová navržena na 10. místě, na krajském sněmu ale nedostala potřebný počet hlasů. V minulých volbách byla na kandidátce na devátém místě, do sněmovny ji dostalo 2806 přednostních hlasů.
Výkonná rada ODS schválila také jakýsi etický kodex či čestné prohlášení, které bude muset podepsat každý, kdo bude na kandidátce ODS. Podle Kuby řeší otázku přeběhlictví a uvěznění. Poslanci ODS se podpisem zavážou, že se vzdají v mandátu v případě, že přestanou být členy klubu, nebo v případě, že budou pravomocně odsouzeni.
Lídři kandidátních listin ODS pro předčasné volby |
Královéhradecký - Pavel Staněk, exposlanec |