Nedávné výroky místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) o tom, že by se bývalý předseda ODS Petr Nečas měl omluvit lidem za skandál kolem Jany Nagyové, pobouřily některé jeho spolustraníky. V této souvislosti se opět otevřela debata o tom, že Přemysl Sobotka není členem grémia ODS, vrcholného orgánu strany, přestože na něj pravidelně dochází.
Na webových stránkách občanských demokratů je jasně uvedeno, že člen grémia, tedy vrcholného rozhodovacího orgánu strany, je prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka. Podle stanov ODS jsou však členy grémia pouze předseda, místopředsedové a předsedové parlamentních klubů. Ani jedno místo nyní Sobotka nezastává. A minulý týden se kvůli tomu ozvalo několik členů ODS.
"Přemysl Sobotka není členem grémia ODS," napsal na svůj Facebook europoslanec a člen grémia Jan Zahradil. Na otázku, zda je Přemysl Sobotka členem grémia, nedokázal úplně spolehlivě odpovědět ani mluvčí ODS Jan Sochor: "On je čestným členem grémia s poradním hlasem," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
"Je to taková zvyková věc," dodává senátor Jaroslav Kubera, který je členem grémia coby předseda senátního klubu ODS. Podle místopředsedy partaje Jiřího Pospíšila na grémium někdy docházejí například i ministři za ODS a Sobotka je místopředsedou Senátu. "Na grémium Přemysl Sobotka dochází jako host z titulu místopředsedy Senátu. Má poradní hlas. Proč máme na webových stránkách, že je členem grémia, to opravdu nevím," řekl Pospíšil.
Realita je taková, že Sobotka začal na zasedání grémia chodit coby předseda Senátu v době předsednictví Mirka Topolánka. A v grémiu zůstal, přestože už tuto funkci nevykonává a dnes je "jen" místopředsedou.
"Jsem členem grémia z titulu ústavní funkce. Pan Zahradil to trochu popletl," řekl Sobotka on-line deníku TÝDEN.CZ. S Topolánkem se nakonec nerozešel v dobrém. V době pádu tehdejšího premiéra si vjeli do vlasů a Sobotka dokonce vyhrožoval právě tím, že opustí grémium ODS.
"Vzhledem k tomu, že pan mě předseda označil za součást rozsáhlého spiknutí, jako člověka, který celou tuhle akci spustil, nechtěl jsem výkonnou radu dostat do situace, že bude hlasovat o tom, jestli tam mám dále být, nebo nebýt." Na to dodnes někteří členové ODS vzpomínají. "Chtěl opustit grémium, jehož členem nikdy nebyl," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ jeden z členů výkonné rady ODS.
Debata se rozhořela kvůli Sobotkovým výrokům o potřebě omluvy voličům, jimiž rozzlobil některé členy partaje: "Myslím si, že bychom se měli omluvit, respektive Petr Nečas, který své osobní problémy dostal tak daleko, že v daném okamžiku podal demisi a tím padla celá vláda. Destabilizoval celou situaci, ty důvody jsou pro nás jako pro ODS personifikovatelné," prohlásil Sobotka v České televizi. A z ODS se ozývala víceméně kritika. K věci se vyjádřil například expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek. "V téhle přitroublé logice by se musel především Přemysl Sobotka omluvit za puč před třemi lety, kterým Nečase vyrobil," uvedl pro ParlamentníListy.cz Topolánek. Za jeho předsednictví v ODS přitom Sobotka na grémium začal chodit.
Přemysl Sobotka byl letos oficiálním kandidátem občanských demokratů na prezidenta. Jeho mise však skončila fiaskem, nakonec byl předposlední.