<span>ODS slibuje</span> vracení DPH a daňové prázdniny

Domácí
30. 3. 2010 07:30
ODS chce vracet DPH z nevymožitelných faktur.
ODS chce vracet DPH z nevymožitelných faktur.

ODS chce vracet DPH z nevymožitelných faktur.ODS by chtěla po volbách prosadit, aby se DPH vracela z nevymožitelných faktur, zavést jednoroční daňové prázdniny pro malé živnostníky za vytvoření pracovního místa. Návrhy na podporu podnikání, jehož hlavní body mají noviny k dispozici, představí ODS ve středu.

Informaci přinesly Hospodářské noviny a Mladá fronta Dnes.

Dnes musí podnikatel zaplatit státu DPH i z faktur, které se ukážou jako nedobytné. Nově by mohl u pohledávek za firmami v konkurzu, až tři roky do minulosti, dostat daň zpátky. Ministerstvo financí, které se chystá tento návrh předložit ještě úřednické vládě, odhaduje, že toto opatření vyjde stát na několik miliard.

ČTĚTE TAKÉ: Sliby ČSSD přivedou Česko k bankrotu, varuje ODS
                        Paroubek změnil terč, útočí na Langera s Bémem
                        Stát se předsedou? Jen když vyhrajeme, tvrdí Nečas

Návrh ODS je ještě radikálnější - věřitelé by si mohli nárokovat zpátky DPH už u pohledávek šest měsíců po splatnosti. Podle HN by změna placení DPH, jak o něm ODS uvažuje, způsobila výpadek v příjmu státu ve výši zhruba 20 miliard Kč a občanští demokraté by jej chtěli pokrýt zisky polostátní společnosti ČEZ.

Předvolební sliby ČSSD by podle ODS stály 650 miliard.Dalším bodem programu ODS jsou roční daňové prázdniny pro drobné řemeslníky, kteří vytvoří aspoň jedno pracovní místo na dva roky. Mohli by si je vybrat ve čtyřletém období. Stát by tak podle odhadů občanských demokratů přišel asi o 300 milionů korun. ODS chce ale podnikatelům slíbit víc. V dvanáctibodovém programu se hovoří mimo jiné i o posunutí hranice malých firem. Za ty se nyní považují společnosti do 25 zaměstnanců.

"Chtěli bychom tu hranici posunout výš. Třeba na 50 zaměstnanců, řekl lídr severomoravské kandidátky ODS Pavel Drobil. Mezi dalšími body je také návrh na splatnost faktur ze strany veřejného sektoru do 30 dnů nebo zachování zrychleného odepisování majetku.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ