Počty českých politiků a státních úředníků na olympiádě v Číně mohou být ve skutečnosti vyšší, než udávají oficiální zdroje. Existuje řada sponzorských firem, které za vážené hosty cestu rády zaplatí. Navíc se i mezi politiky najdou nadšenci, kteří si pobyt v Číně a vstup na sportoviště zaplatí sami.
Například Starosta Nové Role na Karlovarsku Václav Heřman (ODS) vyráží do Pekingu v sobotu. Vstupenky na sportovní akce už má. "Půjdu na tenis, atletiku a basketbal," plánuje. V Číně sedm měsíců žil a má tam přátele. Ti mu také sehnali ubytování v soukromém bytě a s předstihem i lístky na sportoviště. Je jedním z mála politiků, kteří okolnosti svého výletu netají a s olympiádou v Číně souhlasí.
Kdo jede do Pekingu |
premiér Mirek Topolánek (ODS), ministr vnitra Ivan Langer (ODS), náměstek Jaroslav Salivar a dva lidé z odboru sportu, náměstek ministra školství Jan Kocourek (a dva zástupci za odbor sportu), ředitel Armádního sportovního centra Dukla Jaroslav Priščák, náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva, zmocněnec ministryně obrany pro sportovní reprezentaci Viktor Podloucký |
Podle starosty Heřmana však sport a politika nemají nic společného. "Rozčiluje mě, že se politici pletou do sportu. O lidská práva a spor s Tibetem by se lidé měli zajímat, ale nepatří to do sportovního klání," míní. Politici toho využívají ke zviditelnění, ale rádi by tam jeli taky," myslí si Heřman.
Starosta Nové Role nepatří tedy k takzvaným VIP hostům, kterým se o povyražení v Číně stará Český olympijský výbor, potažmo jeho marketingová agentura Česká olympijská. Podle Hospodářských novin veze ČOV do Pekingu celkem 420 hostů. Kdo je na seznamu, nechce organizace zveřejnit. Zmatky jsou tak stále kolem účasti ministra vnitra Ivana Langera (ODS). Není totiž jasné, kdo ho na olympiádu pozval. Česká olympijská se k tomu nehlásí, Langer přesto tvrdí, že zvací dopis má doma.
ČTĚTE TAKÉ: Langer jede na olympiádu, cestu si zaplatí sám
Sportovci, bacha! Za podporu Tibetu hrozí vězení
Není to ovšem jen agentura, která může rozesílat pozvánky. Každý z jejích oficiálních partnerů z byznysu má nárok na několik VIP zájezdů a je jen na nich, koho pohostí.
Cenu jednoho takového balíčku odhalil v HN Roman Šebrle, který chtěl pozvat svoji manželku a zjistil, že by Českému olympijskému výboru musel zaplatit dvě stě třicet tisíc korun. Nakonec se s olympijskými funkcionáři dohodl jinak. Ke sponzorům České olympijské patří Skanska, Česká pojišťovna, Pilsner Urquell, ČEZ, RWE, Škoda Auto, Adidas, Unipetrol, Zentiva a GE Money Bank.
S ministrem vnitra pojedou do Číny další tři lidé, dva zástupci za odbor sportu a náměstek Jaroslav Salivar. "Spadá pod něj resortní sportovní centrum, na olympiádu vysíláme čtyřicet dva sportovců, třeba Lenku Šmídovou, takže jeho účast je zcela pochopitelná," obhajuje rozhodnutí ministerstva mluvčí Hana Malá.
Foto: Robert Sedmík