Opozice dorážela na Topolánka <span>kvůli Vesecké</span>

Domácí
5. 6. 2008 16:35
Schůze Poslanecké sněmovny 5. června. Na Topolánka se snese kritika.
Schůze Poslanecké sněmovny 5. června. Na Topolánka se snese kritika.

Schůze Poslanecké sněmovny 5. června. Na Topolánka se snese kritika.Rozhodnutí soudu v případu špiček české justice se promítlo i do čtvrtečního jednání sněmovny. ČSSD vyzvala premiéra Mirka Topolánka (ODS), aby odvolal nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Během interpelací se opozice pustila do premiéra i kvůli jeho dovolené na Sardinii.

"Vláda musí na nejbližším zasedání Renatu Veseckou odvolat," burácel od řečnického pultu místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Situace v soudnictví je podle něj vážná. "Podle soudce ohrožuje pověst a důvěryhodnost justice v této zemi," dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Vesecké se může říkat mafiánko, premiér ji podržel

Premiér Topolánek však za nejvyšší státní zástupkyní stojí. A částečně komentoval i rozsudek Vojtěcha Cepla mladšího. "Jeho některé dobré úmysly mohou vésti do pekel," řekl premiér. Za nepořádek v justici podle něj nese vinu předchůdkyně Vesecké Marie Benešová. Právě s ní se Vesecká a spol. soudila kvůli výroku o justiční mafii.

Benešová byla ještě horší

Během interpelací se premiér rozčílil."Renatu Veseckou vyzvu k personálním a systémovým změnám, aby státní zastupitelství bylo prosto politických vlivů a fungovalo tak, jak má," prohlásil premiér. Dodal, že podle jeho názoru je podíl Marie Benešové na destabilizaci státního zastupitelství nepoměrně vyšší.

Jenže žádost na odchod Vesecké zaznívá i z koaličních řad. "Myslím, že by měla vláda na svém nejbližším zasedání toto téma projednat a dle mého osobního názoru Renata Vesecká by odvolána z funkce v této souvislosti být měla," soukala ze sebe šéfka poslaneckého klubu zelených Kateřina Jacques. Výrok soudu je podle ní jednoznačný a k odvolání Vesecké jsou vážné důvody. "Souhlasím s názorem, že dochází k rozkladu systému státních zástupců a je v té věci třeba urychleně jednat a tu přímou odpovědnost nese nejvyšší státní zástupkyně," prohlásila.

Také podle lidoveckého místopředsedy sněmovny Jana Kasala by vláda na rozhodnutí soudu v kauze žaloby na Benešovou nějak měla reagovat. "V tuto chvíli to nechávám na vládě, na premiéru, na ministru spravedlnosti v naději a s přesvědčením, že tu situaci vyřeší tak, aby se důvěra veřejnosti v tyto instituce obnovila," řekl.

Vám je všechno jedno

Sociální demokraté se rovněž pohoršovali nad tím, že Vesecká odmítla zbavit mlčenlivosti některé svědky, kteří v procesu justičních špiček svědčili. "Státní zástupci, kteří se proti postupu Renaty Vesecké v kauze Čunek ohrazovali, jsou šikanováni. Ti, kteří byli loajální a pomohli jí, byli povýšení," zdůraznil Jeroným Tejc z ČSSD.

Premiér si musel během interpelací vyslechnout i výtky a narážky opozice kvůli nedávné dovolené na Sardinii. "Vám je to všechno jedno. Co jste dělal na Sardinii a jak to bylo s cestou," zaútočil na předsedu vlády poslanec Tejc z ČSSD. "Každý si nemůže pronajmout soukromé letadlo," přisadila si jeho stranická kolegyně Mazuchová. Topolánek zopakoval, že byl na standardní dovolené, a přestože měl nárok na vládní letadlo, pronajal si soukromé. "Svůj podíl zaplatím," dodal.

Foto: ČTK

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ