Opozice již má termín pro pád vlády: středa, 9.00
16.10.2008 11:42 Aktualizováno 16.10. 10:52
Sněmovna bude ve středu 22. října od devíti hodin ráno hlasovat o nedůvěře vládě. Termín dnes stanovil předseda dolní komory Miloslav Vlček (ČSSD). S návrhem na vyslovení nedůvěry kabinetu přišli sociální demokraté. Vláda Mirka Topolánka (ODS) tak již počtvrté bude čelit pokusu o sesazení.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD plánuje pád vlády na příští středu
Mimořádné jednání se uskuteční v době řádné schůze, která začne v úterý 21. října.
Odehraje se tak po krajských volbách a mezi prvním a druhým kolem senátních voleb. K urnám se lidé vypraví poprvé tento pátek a sobotu, podruhé za týden. Krajské volby označují sociální demokraté za "referendum o koaliční vládě". Uvedli, že by své případné vítězství považovali za jasný mandát od lidí k tomu, aby se co nejdříve hlasovalo o nedůvěře nynější koalici. ČSSD počítá s tím, že se k ní připojí nejen komunisté, ale také někteří nespokojení poslanci vládních stran.
K vyslovení nedůvěry je potřeba nejméně 101 hlas. Poslanecký klub ČSSD má 70 členů, frakce KSČM pak 26. Opozice má tedy 96 hlasů. V dolní komoře je pak šest nezařazených zákonodárců. Naposledy se k nim přiřadili Jan Schwippel a Juraj Raninec z ODS, kteří opustili nedávno klub své strany. Oba se již nechali slyšet, že kabinet "potopit" nechtějí.
Poslanec Vlastimil Tlustý (ODS) naopak již dříve řekl, že zvažuje, zda vládu podpoří.
Pokud by zákonodárci Topolánkovu kabinetu vyslovili nedůvěru, předseda sněmovny by to oznámil prezidentovi. Vláda by měla podat demisi. Česko by pak čekaly předčasné volby. V prvním pololetí příštího roku má přitom republika předsedat Evropské unii.
Pokud by vláda neměla důvěru, mohla by zemi podle sociálních demokratů do mimořádných voleb vést vláda odborníků. ČSSD neočekává, že by se vzhledem k současnému rozložení sil podařilo dohodnout na sestavení politického kabinetu. Možnost velké koalice ČSSD a ODS socialisté vylučují.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.