Horní komora
Opozice v Senátu zablokovala reformy pro členy Evropské unie
04.05.2011 18:40 Aktualizováno 04.05. 20:14
Senát hlasy opoziční ČSSD odmítl Národní program reforem, který souvisí se strategií Evropa 2020 celé Evropské unie. Senátoři vládní ODS na protest opustili sál. Koaliční kabinet materiál s hospodářským reformním výhledem schválil koncem dubna.
Unijní strategie Evropa 2020 navazuje na lisabonskou strategii, jež měla z EU do roku 2010 udělat nejdynamičtější ekonomiku světa.
V tříhodinové rozpravě sociální demokraté vládní koncepci ostře kritizovali. Vadilo jim mimo jiné, že se na ní ministři neshodli s opozicí a odbory. Na popud předsedy Senátu Milana Štěcha přijala horní komora třístránkové nesouhlasné stanovisko, které předá Evropské komisi.
Předseda senátorů ODS Richard Svoboda označil Štěchovo usnesení za opoziční politickou deklaraci. "Toto usnesení poškozuje zájmy České republiky. Navenek by měla vystupovat jednotně," dodal další občanský demokrat Miroslav Škaloud.
Opoziční stanovisko pro Brusel
Podle tohoto usnesení se vláda k evropské strategii hlásí pouze verbálně, její reformní zákony ale k naplnění strategie nepovedou. "Vláda jen hodlá pokračovat v reformách nastartovaných již zkrachovalou Topolánkovou koaliční vládou," uvádí se totiž například ve Štěchově stanovisku. Svoboda připomněl, že vládu Mirka Topolánka svrhla ČSSD a KSČM během českého předsednictví EU.Štěchovo stanovisko Bruselu také sděluje, že Národní program reforem je jen rozvedením programu vlády Petra Nečase, jejíž fungování se nese ve znamení korupčních skandálů a nevyjasněných finančních machinací.
Premiér k tomu uvedl, že zažil parlamenty s velmi divokými návrhy usnesení. "Jsem rád, že ten text neobsahuje slova jako zkrachovanci a zaprodanci. Nijak víc na to reagovat nebudu, je suverénním právem Senátu odhlasovat jakékoliv usnesení," uvedl Nečas. Připomněl už jen anglickou poučku, že parlament může vše mimo přeměny muže v ženu a ženy v muže.
Názor odborníků není pro opozici důležitý, míní Přemysl Sobotka
Stanovisko Senátu upozorňuje na to, že vládní materiál svým desetiletým horizontem přesahuje 2,5násobně délku mandátu Nečasovy vlády. Podle usnesení přitom nepovažovala za nutné koncepci průběžně konzultovat s opozicí a oběma komorám parlamentu ji dala jen na vědomí.Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka poukázal na to, že senátní výbory doporučily vzít vládní materiál pouze na vědomí. Štěch podle Sobotky usnesením nechtěně přiznal, že na odborný názor svých kolegů nebere ohled a že "hlasovací mašinerii ČSSD v horní komoře určuje stranický sekretariát České strany sociálně demokratické".
Vládní osmdesátistránkový materiál počítá s tím, že nejzávažnější a nejrazantnější reformy jsou plánovány do roku 2015. Dokument se zabývá celkem sedmi okruhy reformních kroků. Třeba hned prvním je konsolidace veřejných financí, ve kterém je zmíněna vládou připravovaná důchodová reforma, reforma daní a daňové soustavy, reforma systému zdravotnictví a veřejného zdravotního pojištění, reforma fiskálního rámce a efektivní veřejná správa a boj proti korupci. Materiál dále obsahuje záměry pro dopravu, vzdělávání, podnikání, výzkum či životní prostředí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.