Oškubaný Okamura: Nechtějte po mně démonizovat Víta Bártu

Domácí
29. 3. 2015 03:45
Tomio Okamura se nehodlá vzdát.
Tomio Okamura se nehodlá vzdát.

Prohru si nepřipouští, protože zásadní je pro něj prosazování programu Úsvitu. Určitě hodlá znovu kandidovat, a pokud nebude křeslo obhajovat Miloš Zeman, nevylučuje kandidaturu na prezidenta, řekl časopisu TÝDEN Tomio Okamura, předseda Úsvitu, kterého o vliv ve vlastní partaji připravili jeho partajní kolegové.

Jak bude podle vašeho názoru dál fungovat poslanecký klub, když dva členy vyloučil a dva odešli sami, není jeho existence ohrožena? Protože pokud odejde další poslanec, nebude mít deset členů...

Netuším, jelikož mne vyloučili. Mohu tedy jen apelovat na bývalé kolegy, aby nadále nezrazovali občany a aby se alespoň drželi programu, za který byli zvoleni.

Budete dál sedět v lavici s poslanci klubu Úsvitu, nebo budete sedět někde jinde jako nezařazený?

To jsem, přiznám se, neřešil a netuším, jak to bude.

S kým jste schopen ve sněmovně spolupracovat?

Platí to, co jsem deklaroval před volbami - tedy že na programových principech a jejich prosazování chci a budu jednat a spolupracovat s každým, kdo bude ochotný je podpořit. Nemám jiný cíl než nadále neúnavně bojovat za program, který jsem slíbil svým voličům.

Umíte si představit, že budete v klubu třeba s ČSSD, KSČM nebo ANO?

To je samozřejmě nesmysl, jelikož jsem stále představitel jiné strany a jiného proudu - prosazuji jako jediný subjekt ve sněmovně přímou demokracii, tedy přímou odpovědnost politiků a větší přímý vliv občanů na veřejné dění.

Předseda Úsvitu Tomio Okamura (vlevo) a poslanec Radim Fiala byli oba z poslaneckého klubu Úsvitu vyloučeni.Pro vás osobně je to v tuto chvíli asi politická prohra, jak vidíte dál politickou kariéru?

Prohra by byla, kdybych neplnil to, s čím jsem šel do sněmovny. Cílem přece nikdy nebylo mít preference za každou cenu, ministerstva nebo partaj, která bude dávat pohodlné živobytí funkcionářům. Cílem bylo a je prosazovat program, který jsem slíbil. Personální rozpad hnutí je pro mne osobní tragédie, ale na druhou stranu to, s čím jsme šli do voleb, jsme plnili a plnit budeme - z devíti vlastních zákonů, které k dnešku Úsvit v Poslanecké sněmovně předložil, jsou všechny naplněním programu a jsou ideově i principiálně z dílny předsedy Úsvitu, tedy mojí a mého týmu. Cíl nebyla nikdy moje politická kariéra, ale tlak na systémové změny směrem k přímé demokracii. Tady analyzujme, co se podařilo či ne - přímá demokracie či její principy se staly relevantní téma na parlamentní úrovni, to je bezesporu za rok úspěch. Kdyby jen to, beru to jako dobrý vklad do mojí další práce.

Budete příště znovu kandidovat?

Nehodlám to vzdát, vždyť nás volilo 350 tisíc voličů, a udělám maximum pro to, abych je nezklamal, takže kandidovat do Poslanecké sněmovny budu. Samozřejmě počítám s tím, že mne pučisté a Věci veřejné budou trvale dehonestovat a snažit se mne kriminalizovat či jinak poškodit. Mně ale nezbývá než si od toho bahna utřít obličej a jít dál.

Neuvažujete opět o kandidatuře do Senátu v roce 2016?

Ne. Senát je pro mne zbytečný, reálná politika se dělá ve sněmovně.

Půjdete znovu do prezidentské volby v roce 2018?

Předseda poslaneckého klubu hnutí Úsvit Marek Černoch (vlevo) a člen předsednictva Úsvitu Georgi Bidenko.Deklaruji předem, že pokud bude kandidovat lepší kandidát, tak ne. Pokud bude znovu kandidovat například Miloš Zeman, tak podpořím jeho kandidaturu. Nemá smysl tříštit síly, jelikož máme spolu mnoho programových přesahů a není ani proti přímé demokracii.

Založíte nějakou novou stranu?

Pokud pučisté Úsvit neotevřou dalším členům, tak ano. Chci stranu otevřenou pro lidi. Jak již vyšlo najevo, právě jeden z pučistů od počátku odmítal podepsat změnu stanov vedoucí k otevření strany, a tím mne i Úsvit uvedl do patové situace.

Není současná krize důsledkem sporu mezi vámi a Vítem Bártou, který Úsvit pomohl vytvořit a chtěl svou "investici" nyní vrátit?

Krize je výsledkem mnoha faktorů - od nejistoty poslanců z politické budoucnosti a jejich finanční nejistoty až po zřejmé snahy Věcí veřejných po uchopení moci.

Nejsou za tím tedy prostě jen peníze?

Jistěže, peníze v tomto puči hrály roli, ale přesto věřím, že ne u všech zúčastněných.

Nebyl Úsvit jen podnikatelský záměr?

Co máte přesně na mysli? Ano, byl to záměr prostřednictvím popularity Okamury prosadit nějaké systémové změny - ano, v tomto ohledu jsme měli účelovost - prosadit nějakou ideu, ideu přímé demokracie.

Kdo z pučistů je spojen s Bártou? Mezi poslanci jsou tři členové VV, Jan Zilvar byl Bártův spolupracovník. Nepodcenil jste personální stránku věci, když hnutí vznikalo?

Nechtějte po mně démonizovat Víta Bártu. V jistou dobu jsme se s VV a několika dalšími stranami a hnutími dohodli na spolupráci. Ze strany VV byla ta spolupráce na vytvoření Úsvitu nejvýznamnější, jelikož to byla parlamentní strana se zázemím, a jejich podmínkou byla místa na kandidátce nebo smluvní spolupráce v rámci budoucí legislativní práce. Ano, dnes teprve zjišťuji, kolik lidí v Úsvitu je napojeno na VV a jak mne ve skutečnosti mnozí od počátku hluboce nenávidí a po celou dobu mi za zády házeli klacky pod nohy. Jenže my v té době neměli téměř nikoho za politického partnera - měli jsme program, vizi a moje jméno, které program mohlo prosazovat, ale nikoli organizační a technické zázemí. Je bolestné, že zřejmě partneři tuto naši slabinu zneužili, ale my neměli tehdy vzhledem k předčasným volbám volbu.

Kam opravdu jdou peníze z Úsvitu? Jak je možné, že devítičlenná strana nemá za rok nic z desítek milionů, které jí stát poslal?

Čtěte TÝDEN.Polovina všech peněz, tedy šedesát milionů korun za čtyři roky, jde na servis pro klub a hnutí a tyto prostředky všechny inkasuje společnost jednoho kolegy z předsednictva, který je nyní jedním z pučistů, a jejíž paušál jsem se snažil marně vypovědět. Zbytek šel na minulé volební kampaně - jen vloni byly troje volby -, na provoz sekretariátu a marginální část šla na provoz týmu předsedy, přičemž tento tým po rok a půl dělá ten základ - strategie, PR hnutí, psal věcné záměry zákonů a pracoval na jejich realizaci, tj. pracoval i pro poslance, kteří finálně pod touto prací jsou podepsaní.  Od teď do konce volebního období přijde hnutí ještě padesát milionů korun, takže je v plusu. Tyto prostředky mají ale v rukou pučisté, jelikož já jsem již ztratil veškerý vliv. Například již několik měsíců je mi odmítán přístup k účetnictví hnutí - mají ho na starosti dva pučisté. Proto jsem již požádal policii o prošetření podezřelých skutečností.

O odstřižení Okamury od stranických peněz i jeho ztrátě vlivu ve vlastní straně, o jeho politické minulosti i budoucnosti, si můžete více přečíst v nejnovějším čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 30. března 2015.

Autor: Jakub Kvasnička, David JarešFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ