Ovčáček: Studenti šli na Albertov kvůli provokaci

Domácí
18. 11. 2015 21:30
Prezident republiky Miloš Zeman uctil památku událostí 17. listopadu 1939 a 1989 na pražském Albertově. Současně se tam konala demonstrace na jeho podporu, které se zúčastnila také organizace Blok proti islámu.
Prezident republiky Miloš Zeman uctil památku událostí 17. listopadu 1939 a 1989 na pražském Albertově. Současně se tam konala demonstrace na jeho podporu, které se zúčastnila také organizace Blok proti islámu.

Snahu studentů položit květiny při výročí 17. listopadu k pamětní desce na pražském Albertově, kde se mělo o několik hodin později konat shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana, označil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček za připravenou provokaci. Řekl to v České televizi (ČT). Studenty k desce nepustila policie. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) policisté mohli udělat výjimku a studenty pustit.

Studenti považují policejní postup za neospraveditelný. V neděli 22. listopadu chtějí uspořádat na Albertově skutečné uctění památky událostí z let 1939 a 1989. Tvrdí, že akci nepořádají jako protest proti prezidentu Zemanovi, přestože někteří z nich byli ve skupině, kterou na Albertově kvůli prezidentskému shromáždění policie zastavila.

"Celé to bylo od počátku připravená provokace," řekl Ovčáček ke snaze studentů a zástupců Univerzity Karlovy projít k pamětní desce. Podle prezidentova mluvčího mohli přijít na Albertov jindy než v době, kdy se blížil Zemanův projev. Demonstrace na podporu prezidenta, které se účastnili také představitelé organizace Blok proti islámu, byla ohlášena na 14 hodin. Studenty policie na Albertov nevpustila v 10.45.

Kvůli akci Blok proti islámu a prezidenta republiky Zemana ochranka odmítla 17. listopadu dopoledne pustit studenty ke studentské pamětní desce na Albertově.

Sobotka ve středu zopakoval, že ho situace z Albetova mrzí. "Přičítám to vysoké míře opatrnosti a obezřetnosti ze strany policie. Po pravdě řečeno si ale myslím, že mohli v tomto případě udělat výjimku a studenty tam mohli pustit, protože, nemyslím si, že představovali nějaké výrazné riziko," řekl novinářům po jednání se zdravotnickými odbory. Premiér předpokládá, že policisté chtěli zabránit smíchání různých typů demonstrantů, dodal.

Náhradní akci nazvanou "Skutečné uctění památky 17. listopadu na Albertově" avizují organizátoři na Facebooku. Od úterka se k ní připojilo zhruba 10 tisíc lidí. Ve středu studenti na městském úřadu Prahy 2 akci oficiálně nahlásili.

Postup policie na Albertově hned v úterý odsoudili rektoři Univerzity Karlovy Tomáš Zima a Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Ve středu se k nim připojil děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Gaš. Prohlásil, že studenti i jejich učitelé letos na Albertově ztratili svobodu. S "policejní blokádou" pamětní desky připomínající studentské hnutí nesouhlasí ani členové Studentské rady Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zastavení studentů na Albertově kritizovali také někteří čeští politici.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Deml Ondřej

Další čtení

Architekt Jiří Suchomel navrhl nový kostel (na vizualizaci) pro náměstí Českých bratří v Liberci, původní zbourali v 70. letech komunisté, nový svatostánek plánuje vytisknout z betonu.

Jiří Suchomel navrhl nový kostel pro Liberec, chce ho vytisknout z betonu

Domácí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Při požáru lakovny jeden člověk zemřel, dva jsou popálení a v kritickém stavu

Domácí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Při akci Ukliďme Česko nasbírali lidé v rámci Vajglobraní statisíce nedopalků

Domácí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ