Parazitování na jménu jiné strany? Mělo by se to zakázat

Domácí
2. 10. 2018 18:58
Předseda STAN Petr Gazdík.
Předseda STAN Petr Gazdík.

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09 chtějí předložit novelu volebního zákona, která by znemožnila parazitování na jménu jiné strany. V úterý to novinářům řekli předsedové obou uskupení Petr Gazdík (STAN) a Jiří Pospíšil (TOP 09). Novela by měla do budoucna zabránit obdobné situaci, jaká nastala při letošních komunálních volbách v Praze, kde proti společné kandidátce TOP 09 a STAN vystupuje i kandidátka pojmenovaná Starostové pro Prahu. Proti její registraci se hnutí STAN neúspěšně bránilo u městského soudu.

"V poslední době se množí případy, kdy se stává v politice, že se parazituje na značce nebo že vznikají značky, které se snaží mást ostatní," řekl Gazdík. "Nechceme dále, aby někdo zneužíval našeho dobrého jména, aby parazitoval na práci našich starostů, zastupitelů obecních, krajských, poslanců, senátorů či europoslance," dodal.

"Pokud máme v novém občanském zákoníku zakázánu nekalou soutěž mezi subjekty, které se pohybují v hospodářském styku, to znamená mezi firmami, které si nějakým způsobem konkurují na trhu, tak je logické a správné, aby podobná úprava platila nejen pro hospodářský styk, ale i pro politickou soutěž," uvedl Pospíšil.

Podle Gazdíka by pro budoucí volby měl zákon stanovit, že úřady automaticky odmítnou registraci kandidátky, jež bude parazitovat na jménu strany, kterou už dříve zaregistrovalo ministerstvo vnitra. Za parazitování označil výraznou podobnost názvu. Pospíšil doplnil, že by pro danou oblast bylo možné analogicky uplatnit judikaturu, která byla už dříve uplatněna pro podobné spory v obchodním styku.

Představitelé STAN a TOP 09 návrhem zákona reagují na situaci v Praze, kde společně kandidují pod názvem Spojené síly pro Prahu. Jedním z jejich konkurentů je kandidátka pojmenovaná Starostové pro Prahu, kterou sestavilo hnutí pro Prahu. Podle Pospíšila dochází při volební kampani v Praze k matení voličů, neboť kandidátka Starostové pro Prahu zvolila podobný název a grafiku, jakou využívá hnutí STAN.

Hnutí STAN registraci kandidátky Starostové pro Prahu napadlo u Městského soudu v Praze, soud ale registraci odmítl zrušit. Podle jeho rozhodnutí není registrační úřad, v tomto případě magistrát hlavního města, oprávněný posuzovat otázku možné zaměnitelnosti politických subjektů. Pokud jsou v žádosti o registraci všechny zákonné náležitosti, je úřad povinen subjekt registrovat. Z toho důvodu ani soud nemůže úřadu vytýkat, že zaměnitelnost nezkoumal. Na počátku září hnutí STAN oznámilo, že proti registraci kandidátky Starostové pro Prahu podá ústavní stížnost.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vondrouš Roman

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ