Paroubek kritizuje spolustraníky a varuje před panikou

Domácí
1. 10. 2010 18:43
Jiří Paroubek kritizoval nejvíce Martina Pecinu a Jana Kohouta.
Jiří Paroubek kritizoval nejvíce Martina Pecinu a Jana Kohouta.

Expředseda ČSSD Jiří Paroubek varuje svou stranu před zbytečnou panikou, které propadá, před generální revizí své politiky a před ústupky vůči vládě ODS, TOP 09 a VV. Letošní hubené vítězství ve sněmovních volbách považuje jen za epizodu v její historii a za důsledek nezvládnutí závěru předvolební kampaně. Na serveru www.cssd.cz také napadl postoje a výzvy některých politiků ČSSD a senátních kandidátů a obvinil je z "politické hlouposti".

Vyhranil se zejména vůči exministrům Martinu Pecinovi a Janu Kohoutovi. O prvním z nich se spekuluje jako o možném kandidátovi na předsedu strany, druhý se chce stát senátorem za ČSSD.

Kohout Paroubkovi odpověděl, že pokud jde o politickou naivitu a hloupost, pak právě vyslovení nedůvěry vládě během předsednictví EU i zablokování sněmovních voleb v loňském říjnovém termínu "byly fatální politické chyby, které stály ČSSD skutečné volební vítězství".

Už v létě Paroubek inicioval slovní půtky ve vedení strany, když řekl, že by se v budoucnu mohl stát šéfem strany středočeský hejtman David Rath. Proti jeho případné kandidatuře se okamžitě ostře ohradilo několik představitelů strany.

Nyní expředseda ČSSD napsal, že ještě donedávna považoval za "největší hloupost" politiku hejtmanů vůči premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Obvinil hejtmany, že jednají s vládou v předklonu. Tak by neměl s kabinetem jednat nikdo ze sociálních demokratů, zdůraznil. Postavil se tak znovu za Ratha.

Všechny Paroubkovy představy o "politické hlouposti" prý ale překonala výzva Peciny a Kohouta ke slušnosti v politice. Sociální demokracie se podle něj nemá za co omlouvat poté, co proti ní byla vedena tvrdá kampaň a její představitelé byli na mítincích fyzicky napadáni pravicovými bojůvkami.

Politiku "úplného zapomenutí" na příkoří a podpásové útoky vedené před volbami proti ČSSD považuje Paroubek za zcela naivní. Tvrdí, že pokud bude mít v příštích volbách ČSSD šanci zvítězit a sestavit vládu, pak se budou tyto útoky opakovat. 

Paroubek svým textem podle Kohouta jen potvrdil, že byla opodstatněná výzva k reflexi a změně stylu, která nebyla mířena na nikoho osobně, když ji označil za kolaborantskou a shrbenou vůči pravicovým voličům, politicky hloupou a naivní. Sociální demokracie podle něj povede zápas za sociální stát a udržení elementární míry solidarity. "ČSSD bude přinášet vlastní návrhy reforem, ale zároveň by neměla blokovat to, co se vládě, ačkoli se jedná o vládu pravicovou, povede a co bude ku prospěchu občanům," uvedl Kohout. 

Slovní výměna

Paroubka také zarazila Kohoutova výzva na programové konferenci ČSSD k odchodu dalších lidí z vedení sociální demokracie. ČSSD podle něj nemá personálních rezerv nekonečně. Kdyby ČSSD nedělala "standardní opoziční politiku vůči Topolánkově vládě, nestal by se ani Kohout místopředsedou vlády" Jana Fischera, vzkázal Kohoutovi.
Kohout Paroubkovi připomněl, že dostal po rezignaci premiéra Stanislava Grosse nabídku premiérského křesla dříve než on. Odmítl ji prý proto, že nechtěl účinkovat v "Grossově vládě bez Grosse". "To si Jiří Paroubek jistě dobře pamatuje," dodal.

Kohoutův volební výsledek Paroubek odhadl na deset až dvanáct procent, protože pevné voličské jádro ČSSD jeho politice nebude rozumět. "Bude-li mít J. Kohout lepší volební výsledek, pošlu mu rád láhev dobrého šampaňského ze své sbírky," uzavřel expředseda ČSSD. "Na láhev šampaňského se samozřejmě těším," vzkázal Paroubkovi Kohout.

Výsledek senátních a komunálních voleb napoví, jaké síly budou mít politici ČSSD před volbou nového předsednictva. ČSSD bude zřejmě tentokrát volit svého předsedu v přímých volbách. Rozhodnout o tom má ústřední výkonný výbor na svém listopadovém zasedání. Zbytek stranického vedení pak zvolí delegáti 18. a 19. března na řádném sjezdu v Brně.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ