Hladovkáři bojující proti radaru jsou mezi levicovými politiky stále populárnější. Půl roku před volbami je návštěva u dvou vyhladovělých vítanou příležitostí ke zviditelnění. Naposledy si "přihřál polívčičku" předseda ČSSD Jiří Paroubek. V úterý jej sklátila viróza, ve čtvrtek už si před kamerami třásl rukou s hladovkáři Janem Tamášem a Janem Bednářem.
"Přišel jsem, protože o vás mám trošku starosti. Měli byste to přerušit," řekl jim na úvod bývalý premiér. "Máte ale pochopitelně mou plnou podporu," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Tamáš: Radar v Brdech může vyvolat třetí světovou válku
Zelení se vám upíší
Před kamerami a houfem klečících fotografů si pak oba protestující s Paroubkem pohovořili. Vysvětlili mu, že musejí pokračovat v hladovce, protože ještě nedosáhli žádného ze tří cílů, které si dali. "Možná nám vy zlepšíte náladu, možná nám vyšlete signál, který nás povzbudí. Co by ČSSD udělala po volbách, kdyby u nás radar vznikl?" ptal se provokativně Tamáš.
ČTĚTE TAKÉ: Radar: do politiků se pustili lidé z vesnic
Paroubek se odpovědi na tuto otázku vyhnul. ČSSD podle něj udělá všechno pro to, aby radar nevznikl. Pokud už vznikne, ČSSD své kroky zváží. "Nevím, jak bude smlouva vypadat. Nebyla by to ode mě seriózní odpověď," vykroutil se Paroubek. Další slova nebyla pro protestující povzbudivá: "Mezinárodní smlouvy se dodržují," dodal.
Další "konverzační" prosbu směřoval Jan Tamáš ke všem poslancům, kteří sympatizují s KSČM a ČSSD a jsou proti radaru. Přál by si, aby se jejich nadpoloviční většina zavázala podpisem, že radar nepodpoří. "Můžu se o to pokusit," odpověděl Paroubek, vzápětí však dodal, že podle něj bude účinnější, když Tamáš a Bednář zákonodárce osloví přímo. Kromě levicových stran jmenoval i další poslance, u nichž by měli se žádostí o závazek uspět - zelené nebo lidovce Ludvíka Hovorku.
Možná skončíme
Na závěr audience Jan Tamáš naznačil, že uvažuje o ukončení hladovky. "Hromadí se nám výzvy, abychom skončili. Musíme to zvážit," řekl. Bednář má totiž problémy s játry a sám Tamáš je velmi unavený.
ČTĚTE TAKÉ: Hladovkou proti radaru. Dva muži od úterý nejedí
Může se proto stát, že jim místo ukončení jednání s USA nebo vyhlášení referenda postačí jen veřejná diskuse o radaru. V ní by proti sobě stanuli čtyři odpůrci radaru a čtyři jeho obhájci, mezi nimi alespoň jeden člen vlády. Účast prý podle Tamáše ve čtvrtek nabídl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ještě v úterý přitom Tamáš s Bednářem chtěli celou sérii debat před televizními kamerami.
VÍCE ČTĚTE: Hladovku proti radaru zastaví Topolánek nebo televize
Troška i Filip
Expremiér Paroubek není jediný, kdo se vydal hladovkáře veřejně podpořit. Na návštěvě v komunikačním centru protestujících se už vystřídali Lubomír Zaorálek z ČSSD, místopředsedkyně ÚV KSČM Jana Bystřická, bývalí levicoví politici Petr Uhl, Jan Kavan, herci Táňa Fisherová a Jaroslav Dušek, režisér a kandidát do Senátu Zdeněk Troška nebo bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová z ČSSD, která také kandiduje v podzimních volbách. Dopisem jim podporu vyjádřili například předseda KSČM Vojtěch Filip či režisér a herec Jan Kačer.
Foto: Robert Zlatohlávek, grafika: TÝDEN.CZ