Peake pod palbou. Výzvu k její rezignaci opozice těsně neprosadila

Domácí
14. 12. 2012 10:17
Ministryně obrany Karolína Peake a ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Ministryně obrany Karolína Peake a ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Absentéři v řadách koaličních poslanců se v pátek vládě nevyplatili. Dopustili tak totiž, aby opozice Nečasův kabinet přehlasovala a zařadila do programu schůze sněmovny nový bod: Informace předsedy vlády a ministryně obrany o změnách na ministerstvu. Místo projednávání zákonů se sněmovna rozdělila na dva tábory, které do sebe začaly slovně střílet. Zastánců měla však nová ministryně obrany Karolína Peake tentokrát méně než obvykle. Usnesení, aby Peake rezignovala, však sněmovna neschválila. Opozice neměla dost hlasů.

Přesto byl poměr sil v dolní parlamentní komoře poměrně vyvážený. Pro odchod Karolíny Peake hlasovalo 73 zákonodárců, proti 72. Ke schválení usnesení potřebovali poslanci 77 hlasů.

Opozici se nelíbí, že šéfka rezortu Karolína Peake ihned po svém nástupu do funkce odvolala prvního náměstka Vlastimila Picka. "Já se ptám na to, jak je možné, že vrchní ředitel ozbrojených sil mluví o tom, že byl oklamán. Nebo jak to, že ministryně obrany nesdělila dostatečné informace předsedovi vlády. Každopádně je tu problém," prohlásil stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček. Rezort obrany podle něj potřebuje úzkou spolupráci ministra, šéfa armádních složek, předsedy vlády a prezidenta. Peake však s nikým podle jeho mínění nespolupracuje. "Vyhodit prvního náměstka ministerstva a pak říci, že o tom teď budu jednat v rámci koalice, to mi připadá nesmyslné," konstatoval.

Čtvrteční jednání Peake nemile překvapilo prezidenta Václava Klause. Také premiér Petr Nečas (ODS) neskrýval rozčarování. "Musím říci, že tímto krokem paní ministryně Peake jsem překvapen. Netuším, jaké důvody ji k tomuto kroku, který nechápu a nerozumím mu, vedly," vzkázal ve čtvrtek večer ze summitu Evropské unie v Bruselu. "Eufemisticky řečeno, pan premiér byl lehce rozzloben," potvrdila ráno Peake v České televizi.

Svou předsedkyni přispěchal bránit poslanec Viktor Paggio (LIDEM). Hamáčkovi připomněl, že Peake učinila v rezortu pouze to, po čem dříve volal on sám - tedy zahájila zcivilnění ministerstva. Poslanec Vít Bárta (VV) však upozornil, jak se Peake těsně před nástupem do rezortu dušovala, že žádné personální změny neprovede. Opak je teď pravdou. "Je to smutné a je to hanba," komentoval vyhození Picka poslanec Milan Urban (ČSSD).

Peake se snažila slovní útoky odvrátit tvrzením, že by do čela rezortu měli přijít civilisté. Odvolání Picka prý navíc chod ministerstva nikterak neovlivní. "Pokud někdo říká, že stabilita rezortu stojí na jednom člověku, je to plivnutí do tváře těch třiceti tisíc lidí, kteří v tomto rezortu také jsou," oponovala ministryně. Útoku poslanců z opozičních lavic však nezabránila. "Nebudu klást paní ministryni žádné erudované dotazy, co se týče ministerstva obrany, protože se cítím být stejným odborníkem jako ona, co se týče této problematiky," rýpla si například Kateřina Klasnová (VV), bývalá kamarádka Peake. Její poznámka sklidila smích z levých řad sněmovny.

"Mně prostě vadí, že na obraně sedí někdo, jehož názory neznám. Já ani nevím, co si paní Peake představuje pod pojmem kobercový nálet," zvážněl místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Poslancům navrhl přijmout usnesení, ve kterém by sněmovna vyzvala Peake k odchodu z čela rezortu.

Kritika i od ODS

Kritiku nesklízela Peake jen od opozičních poslanců. Odvolání Picka odsoudil i poslanec Boris Šťastný z ODS. "Jako členové Severoatlantické aliance sdělujeme ostatním zemím určitý signál. Já si neumím představit, že by v USA byl armádní generál takto odvolán na hodinu. Já zásadně nesouhlasím s formou, jaká byla zvolena v tomto případě. A říkám to jako koaliční poslanec. Já chci říci pouze jediné - země a její vláda je tak silná, jak se její představitelé dokážou chovat ke svým elitám. Tady bylo prokázáno, že se ke svým elitám chovat nedokážeme," prohlásil Šťastný.

Znepokojen v ODS není sám. Vysvětlení k náhlým personálním změnám bude po Peake požadovat i premiér Petr Nečas (ODS). Ten však jednání sněmovny přítomen nebyl kvůli své cestě do Bruselu. Kritice opozice se však nevyhne zřejmě ani on. "Pane premiére, prosím vás, vysvětlete nám, proč máte v té vládě takový nepořádek," vzkázal mu poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD).

Situace se nelíbí ani bývalému občanskému demokratovi a nyní nezařazenému poslanci Michalu Doktorovi. "Naprosto respektuji právo ministra vybrat si lidi, se kterými bude spolupracovat, ale naprosto odmítám způsob, kterým byl odvolán generál Picek," prohlásil. "Takové chování jakéhokoliv státu, jakéhokoliv ministra obrany je nemožné. Ve věci obrany státu a ve vládě nemůže být nikdo zaskakován, kromě našeho nepřítele," zdůraznil.

Autor: Karolina BrožováFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ