Pekárek: Zánik mandátu po odsouzení? Odstraní se nepohodlní

Domácí
19. 12. 2012 15:26
Pravomocně odsouzený Roman Pekárek.
Pravomocně odsouzený Roman Pekárek.

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda ve středu oznámil, že ODS navrhne úpravu zákona, podle které by již odsouzení poslanci neměli pobírat mzdu. Úvahy jsou dokonce i o tom, že by takovým poslancům měl zaniknout jejich mandát. Sám v úterý pravomocně odsouzený Roman Pekárek, který se do sněmovny dostal v barvách ODS varuje před zjednodušování otázek kolem zániku mandátu. "Je možné, že se pak politika bude dělat přes soudní moc a orgány policie," řekl Pekárek on-line deníku TÝDEN.CZ.

Vaši bývalí spolustraníci z ODS chtějí navrhnout, aby pravomocně odsouzení poslanci již nepobírali mzdu. Pravděpodobně tak přijdete o základní plat ve výši 56 tisíc korun měsíčně...

V tuto chvíli řeším věci jiného řádu, takže nemohu říci, že je je mi to jedno, ale nechává mě to chladným.

Marek Benda hovořil i o tom, že na stole je také návrh, že by v případě pravomocného odsouzení poslanci zároveň zanikl poslanecký mandát. Co na to říkáte?

Myšlenka je to na první pohled pěkná: Zabránit tomu, aby kriminálníci seděli ve sněmovně, tomu rozumím. Ale velmi bych vážil a varoval právě před takovým zjednodušením. Jde o kolizi s Ústavou a vůbec zásadami, které tady drží dohromady demokratický systém. Velmi dobře to říkala bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, která varovala, že bychom měli být velmi opatrní před takovými zásahy do ústavního pořádku.

Obáváte se, aby tak justice nepřišla o nezávislost?

Tady jsou moc soudní a moc zákonodárná. Zákon říká, že mandát vzniká zvolením poslance a zaniká tím, že se ho vzdá nebo zanikne koncem volebního období. Moc soudní a zákonodárná by měly být vedle sebe, ale v žádném případě by se neměly navzájem ovlivňovat. Podle mého názoru je to zánik té rovnováhy mocí.

Obáváte se, že by mohlo dojít například k justičnímu omylu, kdy by pak poslanci zároveň zanikl mandát?

Dokonce bych byl mnohem tvrdší. Nepohodlný poslanec by se dal snadno odstranit pokud by se na něj něco našlo. Mohlo by se potom stát, že se politika bude dělat přes soudní moc a orgány policie.

Uvažujete tedy teď o tom, že se mandátu vzdáte? Ve sněmovně se vás k tomu snaží dotlačit všichni poslanci...

Na to není jednoduchá odpověď. Kdybych se cítil vinný, tak se zachovám nějak. Já se tím ale nechci přiznávat k něčemu, co jsem neudělal. Já jsem nespravedlivě odsouzený a žádnou vinnu necítím.

Takže dovolání k Nejvyššímu soudu předpokládám podáte?

Ano, samozřejmě. 

 

Autor: Eva HofrichterováFoto: ČTK

Další čtení

Sourozenci z Přerovska zameškali ve škole 900 hodin, rodičům hrozí vězení

Domácí
9. 7. 2025

Vedení, které způsobilo blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 12:01

Srážky byly mírnější, ale Moravu a Slezsko čeká déšť i dnes

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 07:41

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ