Úředníci na odstřel
Personální čachry: Zemanovci se sjíždějí do Strakovky a padají hlavy
31.07.2013 18:38 Původní zpráva Aktualizováno 31.07. 18:27
Rusnokova vláda ještě ani nestačila požádat o důvěru a už se mění úředníci. Někde padají houfně výpovědi, jinde přicházejí noví věrní. Jiní se pro změnu pevně drží svých židlí, ačkoli jejich setrvání na postech i v další vládě je minimálně nestandardní.
Přímo do pracoviště Jiřího Rusnoka přibývala v posledních dnech nová jména. Z nich nejvýraznější je nejspíš šestatřicetiletý místopředseda Strany práv občanů Zemanovci Radek Augustin. Ve funkci vedoucího Úřadu vlády nahradil dosavadního šéfa Lubomíra Poula, který je od zásahu policejního komanda a následného zadržení stále na nemocenské.
"Nebylo to pro mě úplně snadné, protože pana minulého vedoucího Úřadu vlády znám a v době, kdy jsem ho znal já, jsem s ním velice dobře spolupracoval, ale ten úřad se musí nějak řídit," argumentoval výměnu na vrcholném úřednickém postu premiér Jiří Rusnok.
Detašované pracoviště SPOZ?
A Zemanovci se sjíždějí do Strakovky dál. Na pozici šéfa Augustinova kabinetu nově usedne další jeho stranický kolega Miroslav Hájek z vedení olomoucké SPOZ. Funkci ve vedení regionální stranické buňky prý sice opustí, straníkem ale zůstává. Na rozdíl od Augustina ale nikoho nestřídá. Úřednický post ředitele kabinetu vedoucího úřadu totiž předtím nikdo nevykonával.
Obsazeno je i křeslo po bývalé šéfce premiérova kabinetu Janě Nagyové. Krátce po nástupu Jiřího Rusnoka ho obsadil další ze Zemanových fanoušků, Karel Štogl. Vcelku logická výměna pak čekala i nejbližší poradce předsedy vlády, kteří skončili spolu s Nečasovou vládou.
Naopak na svém místě stále zůstává mluvčí kabinetu Jan Hrubeš, přestože na úřad ho přivedla Jana Nagyová. Odcházet se mu ale evidentně nechce. "K té práci přistupuji velmi profesionálně, takže myslím, že panu premiérovi poskytuji ty služby, které ode mě očekává, v nejvyšší kvalitě," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Hrubeš, který ještě před pár týdny mluvil za Nečase.
Úřad vlády ale není jedinou vládní institucí, kde se po pádu Nečasova kabinetu a odchodu jeho ministrů dějí personální čistky. Někteří Rusnokovi ministři začali své působení hned vyhazovy podřízených úředníků. O náměstcích nemluvě. Přestože další osud úřednické vlády je zatím stále ve hvězdách.
Balvín přebral Mlsnovi
Velká škatulata se konají také v ministerské budově na Maltézském náměstí. Jiří Balvín je jedním z členů Rusnokovy vlády, který se do "čištění" úřadu pustil zhurta. Rychlé sbohem dostali od nového ministra kultury Jiřího Balvína dva z nejbližších spolupracovníků jeho předchůdkyně Aleny Hanákové (TOP 09) - její náměstek Martin Sankot a šéfka kabinetu ministryně Markéta Ševčíková.
Ekonomický náměstek Sankot, o němž se říkalo, že za ministryni téměř rozhoduje, byl odvolán novým ministrem krátce po jeho příchodu do úřadu. Na jeho místo nastoupil Jiří Richter, který už v úřadu jako náměstek kdysi působil, než ho v roce 2010 odvolal tehdejší nastupující ministr Jiří Besser (TOP 09).
Odvolán byl také ředitel úřadu Milan Kupka, který pracoval rovněž jako šéf kabinetu expremiéra Jana Fischera na Úřadu vlády, zastával tedy stejnou agendu jako Jana Nagyová. A i na toto místo se vrací muž kdysi odvolaný Besserem - Stanislav Karabec. Odchod si musela dát i druhá pro exministryni velmi důležitá osoba. Bez své někdejší mluvčí a následně i šéfky kabinetu Markéty Ševčíkové by se Alena Hanáková rovněž nejspíš neobešla. Na její místo si ministr Jiří Balvín vybral raději bývalou tiskovou mluvčí exministra a současného náměstka Legislativní rady vlády Petra Mlsny Pavlu Zdráhalovou.
Z neúspěšné kampaně na ministerstvo
Pracovní příležitosti našlo několik známých Jana Fischera i na ministerstvu financí. Po svém nástupu do funkce vyhodil neúspěšný prezidentský kandidát Fischer dva náměstky. Pravou rukou mu teď je jeho poradkyně z kampaně Eva Anderová. Výměnou prošlo také tiskové. Někdejšího nejoblíbenějšího mluvčího Ondřeje Jakoba vystřídal Ondřej Šrámek.
Důvěra nedůvěra, do úklidu na ministerstvu se pustil i ministr zahraničí Jan Kohout. Po svém příchodu do Černínského paláce začal s propouštěním Schwarzenbergových lidí. Padáka dostala od Kohouta vrchní ředitelka sekce ministra zahraničí Kateřina Weissová a generální sekretář ministerstva Jaromír Plíšek. Není náhodou, že právě Plíšek byl žhavým kandidátem na velvyslanecký post v Bratislavě. K tomu má teď ale jen malý krůček bývalá první dáma Livia Klausová, kterou preferuje prezident Miloš Zeman. Hlavy padaly také v řadách náměstků. Jak už nový šéf diplomacie naznačil při svém nástupu do funkce, personálních změn se ministerstvo zahraničí nejspíš ještě dočká.
Hroší kůže
Zajímavostí je ale i "drobná" personální výměna šéfů ministerských kabinetů v resortu dopravy. Na toto místo nastoupil Zbyněk Šolc a nahradil tak Filipa Bendu, bratra šéfa poslanců za ODS Marka Bendy. Ačkoli se někteří zástupci ODS dušovali, že jejich spolustraníci by neměli hrát v Rusnokově vládě roli a proběhlo už na toto téma dokonce na stranické úrovni i jednání s náměstky, mladý brněnský politik Šolc je rovněž z řad občanských demokratů.
Také na ministerstvu vnitra si ministr Martin Pecina přivedl novou posilu - jeho ministerské agendě teď šéfuje Jana Malíková, která v Topolánkově vládě komunikovala jako mluvčí kroky exministra Ivana Lagra (ODS). S Pecinou se znají už z doby jeho předchozího působení na vnitru, kde i pro něj Malíková pracovala jako tisková mluvčí.
Z přesvědčení
Ostatní ministři si své lidi přivádějí zatím jen v menší míře. Jde také o náhrady za minulé zaměstnance, kteří dobrovolně skončili spolu s Nečasovou vládou. Kanceláře vyklidili zejména někteří tiskoví mluvčí. Funkci na hřebík pověsil krátce po oznámení demise vlády například zmíněný tiskový mluvčí ministerstva financí nebo jeho někdejší kolega z ministerstva zemědělství Jan Žáček. V resortu nepracuje už ani ředitelka komunikace Eva Chaloupková.
Sbohem svým úřadům dali dobrovolně a podle svých slov z přesvědčení někteří vysocí státní úředníci sami. Spolu se svým ministrem tak dobrovolně odešli například náměstci na ministerstvu vnitra Jaroslav Hruška, Marek Ženíšek z ministerstva zdravotnictví nebo třeba Radomír Daňhel, který i s šéfkou kabinetu exministra Pavla Blažka (ODS) Petrou Havlínovou opustili resort justice spolu s ministrem.
Náměstkyně ministra průmyslu
Podle ČTK se novou náměstkyní ministra průmyslu a obchodu Jiřího Ciencialy stala někdejší ředitelka agentury CzechInvest, osmačtyřicetiletá Alexandra Rudyšarová. Do funkce byla jmenována 29. července. Na starosti bude mít oblast evropských fondů, výzkumu, vývoje a inovací. Pozice byla v současnosti neobsazená.
Rudyšarová v předchozích měsících působila jako mediální poradkyně bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS), kteří ve Švýcarsku čelí obvinění kvůli podezřelým finančním machinacím při privatizaci MUS.
Od roku 2011 až do nástupu do funkce Rudyšarová podnikala. Současně působí v roli externího pedagoga na Vysoké škole finanční a správní. Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Další vzdělání získala na University of Cambridge a Centre for European Legal Studies. Je členkou Mensy ČR.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.