Možnost úpravy návrhu smlouvy o odchodu Velké Británie z Evropské unie (EU), kterou v úterý britský parlament odmítl, země unijní sedmadvacítky nevidí. Novinářům to ve středu řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). O případném oddálení lhůty pro odchod je třeba jednat s ostatními zeměmi sedmadvacítky. Míč je přitom podle ministra na straně Británie, která musí přijít s náhradním plánem.
Úterní odmítnutí dohody připravené mezi Británií a EU komplikuje podle šéfa české diplomacie vystoupení země z Unie. Připomněl, že se Česko chystá i na možnost takzvaného tvrdého brexitu, tedy na chvíli, kdy Británie odejde 29. března z Unie bez dohody o další spolupráci.
Petříček nicméně uvedl, že Británie i Česko mají zájem na tom, aby odchod byl řízený tak, aby se především pro občany žijící v opačných zemích nic nezměnilo a aby bylo možné pokračovat v obchodu. "Velká Británie odchází z Unie, nikoli z Evropy. I v budoucnu to bude náš partner. Nicméně v tuto chvíli je míč na britské straně, očekáváme, že v pondělí britská strana předloží plán B," uvedl Petříček.
Zopakoval, že Česko se připravuje i na variantu tvrdého brexitu. "Chceme, aby čeští občané mohli ve Velké Británii zůstat a měli co nejsnadnější registraci podle dojednaných pravidel," uvedl.
Britská premiérka Theresa Mayová nyní podle něj musí získat důvěru a v pondělí představit náhradní plán. EU se přitom dohodla a všechny strany potvrdily, že parlamentem shozená dohoda je nejlepší možná. Na dotaz, jak by Česko přistoupilo na žádost o prodloužení lhůty pro odchod, uvedl, že v první řadě je třeba jednat v rámci unijní sedmadvacítky.