Pirátská strana spustila českou mutaci WikiLeaks

Domácí
21. 12. 2010 22:53
Místopředseda Pirate Party International Jakub Michálek představil stránky PirateLeaks, které by měly zveřejňovat informace z českých úřadů a ministerstev.
Místopředseda Pirate Party International Jakub Michálek představil stránky PirateLeaks, které by měly zveřejňovat informace z českých úřadů a ministerstev.

Bojovat proti podezřelým zakázkám a zvýšit otevřenost české politiky a úřadů je cílem nového webu, který spustila Česká pirátská strana. Za vzor si prý vzala server WikiLeaks. Na PirateLeaks mohou lidé zasílat například dokumenty o podezřelých zakázkách na ministerstvech nebo radnicích.

Internetová stránka zahájila provoz odpoledne. Prvními zveřejněnými "úniky" informací se staly dokumenty z ministerstva kultury a Ústeckého kraje. "Web chce totiž pokrývat kauzy nejen celostátní, ale i regionální," uvedl předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

"Je potřeba zvýšit otevřenost české politiky a PirateLeaks je další způsob, jak otevřít české úřady veřejnosti," řekl v Praze na tiskové konferenci místopředseda mezinárodního pirátského hnutí Jakub Michálek. Web má od svého spuštění technické problémy. Podle Michálka je to dáno přetížením serveru.

Prvním zveřejněným dokumentem s celostátním dopadem je příprava velké novely kopírovacího zákona, která podle "pirátů" ukazuje na velký vliv organizací vybírajících poplatky za autorská díla na výslednou podobu zákona. "Strana si tento zákon vybrala, protože se silně dotýká jejího hlavního politického tématu, kterým je šíření a kopírování informací," uvedl Michálek.

Dokumenty mohou lidé na server zasílat anonymně. K tomu jim má pomoci seznam serverů, které takové nahrávání souborů umožňují. Dokument je možné také zaslat pomocí anonymní e-mailové schránky nebo prostřednictví webového formuláře přímo na stránce PirateLeaks, který tvůrci stránky označují jako "babybox".

Obdržené dokumenty vyhodnotí tým správců webu. "Dva editoři zodpovídají za to, aby z podkladů zmizely jakékoli informace, které by vedly k identifikaci původce dokumentu," řekl Bartoš. "Piráti" podle svých slov nechtějí, aby se na stránce objevily dokumenty, které by mohly ohrozit bezpečnost státu.

Stránka PirateLeaks si bere za vzor mezinárodní server WikiLeaks, který se proslavil zejména zveřejňováním utajované americké diplomatické komunikace a zpráv z válek v Afghánistánu a Iráku. Členové České pirátské strany ji vytvořili asi za 14 dní.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ