Plánovaná schůzka V4 v Izraeli se nekoná, Babiš bude jednat s premiérem

Domácí
18. 2. 2019 07:28
Miloš Zeman s Benjaminem Netanjahuem v listopadu 2018.
Miloš Zeman s Benjaminem Netanjahuem v listopadu 2018.

Premiér Andrej Babiš dnes večer odlétá do Izraele, kde ho čeká bilaterální jednání s jeho izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem. Původně se v Jeruzalému měl v úterý konat summit visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) a Izraele. Polsko ale svou účast dnes nakonec odřeklo kvůli sporu, který vyvolal Netanjahuův kontroverzní výrok o spolupráci Poláků s nacisty za druhé světové války. Premiéři Maďarska a Slovenska budou mít stejně jako Babiš s předsedou izraelské vlády bilaterální schůzky.

O zrušení cesty polského premiéra Mateusze Morawieckého se spekulovalo od chvíle, co byla zveřejněna zřejmě chybná interpretace Netanjahuova vyjádření během schůzky o Blízkém východu koncem minulého týdne ve Varšavě, z níž vyznělo, že Poláci jako národ za druhé světové války pomáhali nacistům zabíjet Židy. To, že by Netanjahu polský národ obviňoval z podílu na holokaustu, ale popřela velvyslankyně Izraele ve Varšavě a popřel to i úřad izraelského premiéra.

Morawiecki svou účast na summitu nicméně v neděli odřekl s tím, že ho nahradí šéf polské diplomacie Jacek Czaputowicz. Dnes ale nakonec polská vláda oznámila, že polská delegace se summitu nezúčastní vůbec. K dalšímu vyostření sporu totiž přispěl výrok nového úřadujícího izraelského ministra zahraničí Jisraela Kace. Ten v neděli podle deníku The Times of Israel izraelské televizi řekl, že "Poláci určitě kolaborovali s nacisty. A jak řekl (bývalý premiér) Jicchak Šamir, sají už antisemitismus s mateřským mlékem".

Babiš dnes řekl, že vrcholná schůzka visegrádských zemí s Izraelem by mohla být v náhradním termínu ve druhém pololetí letošního roku; nyní se uskuteční pouze bilaterální jednání mezi izraelskými představiteli a zbylými visegrádskými státy.

Babiš v rámci cesty, kterou zakončí ve středu v Tel Avivu, navštíví také továrnu výrobce sodovkovačů Soda Stream či gigant v oblasti autonomních vozidel Mobileye.

Premiéra čeká také návštěva Českého domu či setkání se zástupci z oblasti bankovnictví, energetického průmyslu, kybernetické bezpečnosti a vojenského průmyslu. Ve středu Babiš s chotí Monikou položí věnec u památníku obětí holokaustu Jad vašem. Program pak završí v Tel Avivu setkáním se zástupci podnikatelské a vědecké sféry a návštěvou Peresova inovačního centra a Zemědělského inovačního institutu Volcani.

Česká republika a Izrael dlouhodobě udržují politickou, bezpečnostní a ekonomickou spolupráci; Izrael představuje největší odbytiště pro český export na Blízkém východě a Praha je pro Izraelce atraktivní turistickou destinací. Strategické partnerství se vyznačuje také vysokou intenzitou vrcholných návštěv; první mezivládní konzultace s Izraelem se uskutečnily v roce 2011 v Jeruzalémě.

Miloš Zeman s Benjaminem Netanjahuem v listopadu 2018.

Velké osobní sympatie k židovskému státu chová také český prezident Miloš Zeman, který dlouhodobě usiluje o přemístění české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, což důrazně zopakoval při svém projevu v izraelském parlamentu loni v listopadu. Definitivní slovo v této otázce ale má česká vláda; postoj ministerstva zahraničí je zdrženlivý.

Americký prezident Donald Trump v prosinci 2017 Jeruzalém uznal jako hlavní město Izraele a v květnu loňského roku tam nechal z Tel Avivu přesunout velvyslanectví. Palestinská samospráva v reakci na jeho krok uvedla, že nehodlá s Washingtonem v rámci mírového procesu jednat s tím, že USA straní Izraeli.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Deml Ondřej, Šimánek Vít

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ