Podle Babiše chce Sobotka nesplnitelné. Napíše mu dopis

Domácí
20. 3. 2017 14:00
Vicepremiér Andrej Babiš s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou.
Vicepremiér Andrej Babiš s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) pošle premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) i vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL) dopis kvůli usnesení poslanců, kteří od něj požadují, aby do konce dubna vyvrátil podezření z daňových úniků. Napsat se chystá i předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD). Babiš to řekl novinářům po tiskové konferenci na ministerstvu financí.

Babiš chce v dopise reagovat mimo jiné na čtvrteční vyjádření premiéra na Facebooku. Sobotka na sociální síti uvedl, že od Babiše očekává vysvětlení transakcí, které vyvolaly řadu vážných otázek. "Místopředseda vlády A. Babiš by měl dát také jasně najevo, že podporuje nestrannost a nezávislost Finanční správy," uvedl Sobotka.

Šéf hnutí ANO si však myslí, že premiér vyzývá i k věcem, které nejsou splnitelné. "Já se k tomu vyjádřím písemně, zkusím vysvětlit, jaké kompetence má sněmovna, že tady přece máme policii a soudy," řekl Babiš. Sobotkovi chce také sdělit, že "žijeme v právním státě".

Sněmovna minulý týden Babiše vyzvala, aby vyvrátil "vážná" podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. Pokud požadavek nenaplní, premiér by měl podle dokumentu vyvodit vůči Babišovi důsledky. Jaké, dokument neuvádí.

Babiš trvá na tom, že záležitost už několikrát vysvětlil a že je obětí organizované kampaně. "Já napíšu panu Hamáčkovi dopis a vyjádřím se k tomu usnesení," řekl Babiš. Kromě schváleného závěru sněmovny odsoudil i předchozí usnesení sněmovního rozpočtového výboru, které podle něj nedává smysl.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Doležal Michal

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ