Politici asi zmírní podmínky dávek na pomůcky postiženým

Domácí
16. 5. 2017 19:08
Premiér Bohuslav Sobotka na schůzi Poslanecké sněmovny.
Premiér Bohuslav Sobotka na schůzi Poslanecké sněmovny.

Poslanecká sněmovna zřejmě zmírní podmínky pro poskytování dávek na takzvané zvláštní pomůcky zdravotně postiženým lidem. Novela postoupila po úterním druhém čtení do závěrečného schvalování, její zamítnutí nikdo nenavrhl. Poslanci by mohli o předloze hlasovat v červnu.

Dolní komora by novelu poslanců Víta Kaňkovského, Jana Bartoška (oba KDU-ČSL) a Jaroslava Zavadila (za ČSSD) schválí patrně ve znění úprav sociálního výboru, jak je připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Kaňkovský je označil za kompromisní.

Výbor chce v novele například zvýšit z navrhovaných osmi tisíc korun na deset tisíc hranici ceny zvláštní pomůcky, nad níž mohou handicapovaní o příspěvek žádat bez posuzování svých příjmů. Pod tuto cenovou mez na dotaci dosáhnou v případě, že nebudou mít příjmy vyšší než osminásobek životního minima. Autoři navrhovali původně dvanáctinásobek. Nyní mohou tito lidé dostat bez posuzování příjmů dotaci na pomůcku dražší než 24 tisíc korun.

Změnit by se mělo i navrhované zvýšení příspěvku na mobilitu. Předkladatelé chtěli dát 600 korun měsíčně lidem s nejtěžšími zdravotními handicapy, tedy těm, kteří mají průkaz ZTP/P. Nyní činí měsíční dotace plošně 400 korun, výbor navrhuje její růst na 550 korun pro všechny.

Další úpravy, které výbor podpořil, se týkají příspěvků na pořízení automobilu. Dotaci by stát mohl nově poskytovat už po sedmi letech místo nynějších deseti let, jak stojí v původním znění novely. Úprava ale předpokládá, že výše příspěvku bude závislá na příjmech celé domácnosti tělesně postiženého člověka. Bude moci dosáhnout 100 tisíc až 200 tisíc korun.

Při rozhodování o příspěvcích se nemají zkoumat celkové majetkové a sociální poměry handicapovaných lidí. Z novely by na druhou stranu mělo vypadnout rozšíření výčtu diagnóz pro možnost získání dotace.

Předloha i po změnách přinese podle Kaňkovského řadu pozitiv. Předkladatelé ji zdůvodňují koaličním slibem zrušit "prvky asociální politiky", které zavedl někdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

Lidé dnes mohou navštívit desítky vodních i větrných mlýnů v Česku

Domácí
10. 5. 2025

Začíná dvoudenní festival inovací, vynálezů a kreativity Maker Faire Prague

Domácí
10. 5. 2025

Centrum Luhačovic na Zlínsku zdobí palmy, které odolají i mrazu

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ