Politici vzpomínají na Herzoga. Byl výjimečným mužem, uvedl Zeman

Domácí
10. 1. 2017 16:02
Roman Herzog.
Roman Herzog.

Čeští politici vyjadřují lítost nad úmrtím bývalého německého prezidenta Romana Herzoga. Připomínají ho jako státníka, který v devadesátých letech pomohl ke zlepšení vztahů mezi Českem a Německem. Bývalý prezident Václav Klaus vyzdvihl také jeho postoj k evropské integraci, jejíž některé projevy Herzog v minulosti kritizoval.

"Vaši vlast opustil výjimečný muž, který neuznával konformitu a nečinnost, moudrý státník a významná osobnost politického a společenského života," uvedl v kondolenčním telegramu německému prezidentovi Joachimu Gauckovi jeho český protějšek Miloš Zeman. Vyzdvihl Herzogův přínos při vyjednávání o česko-německé deklaraci v roce 1997.

"S lítostí jsem přijal zprávu o úmrtí bývalého německého prezidenta Romana Herzoga, který se významně zasloužil o zlepšení česko-německých vztahů," reagoval na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Byl přítelem ČR, který se zasloužil o přijetí česko-německé deklarace před dvaceti lety," uvedl na Twitteru ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Je velká škoda, že si s ním už toto výročí nebudu moci připomenout a že už se nesetkáme," doplnil.

"Romana Herzoga jsem vždycky považoval za hlas rozumu a ryzí právní odbornosti. Byl to on, kdo jako prezident ve svém projevu v Bundestagu deklaraci ve finále podpořil," řekl někdejší český vrchní vyjednávač o česko-německé deklaraci Alexandr Vondra. Připomněl však, že klíčovou roli při projednání deklarace hráli tehdejší kancléř Helmut Kohl, jeho vyjednávač Peter Hartmann, Herzogův předchůdce Richard von Weizsäcker a tehdejší opoziční místopředsedkyně Spolkového sněmu Antje Vollmerová.

Bývalý prezident Klaus, který byl českým premiérem v době, kdy Herzog vykonával prezidentský úřad, označil Herzoga za realistického politika, jehož si velmi vážil a s nímž měl velmi dobré vztahy. "Roman Herzog byl pevnou součástí německého politického establishmentu, ale uměl se od něj i oddělit," sdělil Klaus.

Připomněl Herzogův článek EU škodí evropské myšlence v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung z roku 2010, v němž se bývalý německý prezident vymezil vůči některým projevům evropské integrace. Kritizoval tehdy především snahy unie o centrální rozhodování v případech, kdy je možné rozhodnout na národní nebo místní úrovni. "Kéž by bylo více takových politiků. Roman Herzog nám bude velmi chybět. Celé Evropě," uvedl Klaus.

Herzog stál v čele Německa v letech 1994 až 1999. Zemřel ve věku 82 let.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ