Politici vzpomínají na Herzoga. Byl výjimečným mužem, uvedl Zeman

Domácí
10. 1. 2017 16:02
Roman Herzog.
Roman Herzog.

Čeští politici vyjadřují lítost nad úmrtím bývalého německého prezidenta Romana Herzoga. Připomínají ho jako státníka, který v devadesátých letech pomohl ke zlepšení vztahů mezi Českem a Německem. Bývalý prezident Václav Klaus vyzdvihl také jeho postoj k evropské integraci, jejíž některé projevy Herzog v minulosti kritizoval.

"Vaši vlast opustil výjimečný muž, který neuznával konformitu a nečinnost, moudrý státník a významná osobnost politického a společenského života," uvedl v kondolenčním telegramu německému prezidentovi Joachimu Gauckovi jeho český protějšek Miloš Zeman. Vyzdvihl Herzogův přínos při vyjednávání o česko-německé deklaraci v roce 1997.

"S lítostí jsem přijal zprávu o úmrtí bývalého německého prezidenta Romana Herzoga, který se významně zasloužil o zlepšení česko-německých vztahů," reagoval na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Byl přítelem ČR, který se zasloužil o přijetí česko-německé deklarace před dvaceti lety," uvedl na Twitteru ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Je velká škoda, že si s ním už toto výročí nebudu moci připomenout a že už se nesetkáme," doplnil.

"Romana Herzoga jsem vždycky považoval za hlas rozumu a ryzí právní odbornosti. Byl to on, kdo jako prezident ve svém projevu v Bundestagu deklaraci ve finále podpořil," řekl někdejší český vrchní vyjednávač o česko-německé deklaraci Alexandr Vondra. Připomněl však, že klíčovou roli při projednání deklarace hráli tehdejší kancléř Helmut Kohl, jeho vyjednávač Peter Hartmann, Herzogův předchůdce Richard von Weizsäcker a tehdejší opoziční místopředsedkyně Spolkového sněmu Antje Vollmerová.

Bývalý prezident Klaus, který byl českým premiérem v době, kdy Herzog vykonával prezidentský úřad, označil Herzoga za realistického politika, jehož si velmi vážil a s nímž měl velmi dobré vztahy. "Roman Herzog byl pevnou součástí německého politického establishmentu, ale uměl se od něj i oddělit," sdělil Klaus.

Připomněl Herzogův článek EU škodí evropské myšlence v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung z roku 2010, v němž se bývalý německý prezident vymezil vůči některým projevům evropské integrace. Kritizoval tehdy především snahy unie o centrální rozhodování v případech, kdy je možné rozhodnout na národní nebo místní úrovni. "Kéž by bylo více takových politiků. Roman Herzog nám bude velmi chybět. Celé Evropě," uvedl Klaus.

Herzog stál v čele Německa v letech 1994 až 1999. Zemřel ve věku 82 let.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ