Volební blok Hlavu vzhůru, pokus Jany Bobošíkové sjednotit rozdrobenou euroskeptickou pravici, má podle politologů malou šanci dostat se do sněmovny. Bobošíková se sice vzdala své značky Suverenita, ale nedokázala přesvědčit exprezidenta Václava Klause, aby byl volebním lídrem hnutí. Je otázka, jestli pouhá verbální podpora z jeho strany sjednotí nesourodý mix různých proudů a osobností v očích voličů natolik, aby mu dali svůj hlas.
Anketa:
Exprezident Václav Klaus na mítinku Jany Bobošíkové hlásal, že se pravice štěpí a dává si tím vlastní góly. Nedělá tím to samé?
Takhle si to Bobošíková zřejmě nepředstavovala. Klaus sice ve čtvrtek dorazil na volební mítink nového bloku Hlava vzhůru, ale víc než o prospěšnosti tohoto projektu hovořil o potřebě sjednotit pravici. "Celý projekt počítal s tím, že se do něj aktivně zapojí Václav Klaus. Ale on z toho vycouval. Včera podpořil Hlavu vzhůru nemastným neslaným způsobem. Myslím, že ta jeho podpora moc účinná nebude. Těžko říct, kolik získají procent. Ale pětiprocentní hranici bez přímé účasti Klause nepřekročí," okomentoval šance subjektu pro on-line deník TÝDEN.CZ politolog Josef Mlejnek mladší.
"Kdyby se do toho bloku Klaus aktivně zapojil, tak by to šanci mělo. Ale když on jen přijel a tam řekl, že jim fandí, že je to s pravicí špatné, a pak už nic jiného neudělá, tak to stačit nebude," dodal. Po volbách by se podle jeho mínění mohl z volebního bloku vytvořit základ pro integraci pravicových stran. V předčasných volbách v říjnu však u voličů subjekt asi neuspěje.
Podobně na budoucnost projektu nazírá politolog Jiří Pehe. "Klaus určitý magnetismus ještě má. Ale tomu subjektu nelze pomoci. Je to seskupení lidí, kteří se sešli velmi podivným způsobem. To, že v čele je Jana Bobošíková místo toho, aby zůstala v čele svého projektu Suverenita, zatemňuje šance projektu uspět," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Klaus navíc velkou podporu projektu nevyjádřil. "Spíš vystoupil s výzvou, že je potřeba semknout pravici, než že by podpořil tento projekt," dodal Pehe. Program volebního bloku hodnotí jako velmi zvláštní. "Nemyslím si, že by to české politice příliš pomohlo," uzavřel.
V jiném světle vidí šance Bobošíkové politolog Zdeněk Zbořil. "Se Suverenitou se dostala minule těsně pod pětiprocentní hranici. Teď Klaus podpořil Bobošíkovou dvakrát. Nejdřív naznačil, že by ji mohl podpořit, a od té doby se o paní Bobošíkové hovoří v novinách. Tyhle volby nejsou o heslech, ale o osobnostech. Takže toto má svůj význam. A to čtvrteční vyjádření exprezidenta, že blok podpoří, má také svou váhu. Teoreticky by se na pětiprocentní hranici mohli dostat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Bobošíková by mohla zaujmout díky Klausovi ty voliče, kteří ještě nejsou rozhodnuti koho volit.
Volební blok Hlavu vzhůru tvoří uskupení několika stran a hnutí: Suverenity - bloku Jany Bobošíkové, Jihočechů 2012, hnutí Uzdravme naši politiku, Pravé frakce, Akce D.O.S.T., hnutí Pro sport a zdraví, Demokratické strany zelených, Šance pro Hodonín a jiných. Program, který blok představil, je dost nejasný. Povšechně hovoří o nutnosti zachování demokratického režimu, zabránění nastolení policejního státu, boji s nezaměstnaností atd. Jakým způsobem chce blok svých cílů dosáhnout, program nespecifikuje.