Poslanci a důchodové fondy: Bartoš se bojí rodiny, Huml proti

Domácí
15. 7. 2011 11:01
Nečasova vláda na zavedení druhého pilíře v důchodovém systému trvá. Ve středu ho protlačila i v prvním čtení ve sněmovně.
Nečasova vláda na zavedení druhého pilíře v důchodovém systému trvá. Ve středu ho protlačila i v prvním čtení ve sněmovně.

"Nenoste všechna vejce v jednom košíku." S takovým heslem láká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) občany, aby si spořili na důchod v soukromých fondech. On-line deník TÝDEN.CZ zjišťoval, zda si ministrova slova berou k srdci i jeho kolegové ze sněmovny. Ukázalo se, že ne vše, co prosazují v politice, by chtěli mít i doma.

"Budu o tom přemýšlet. Možná si spořit budu, ale ještě uvidíme. Jedna věc je to politicky prosazovat, druhá věc je bavit se o tom doma s rodinou," odpověděl například poslanec ODS Walter Bartoš na otázku, zda využije možnost vyvést si část peněz z průběžného důchodového systému do soukromých penzijních fondů.

Walter Bartoš rozlišuje důsledně mezi politickým schvalováním a debatou v rodině.Takzvaný druhý pilíř důchodového systému schválila ve středu v prvním čtení Poslanecká sněmovna. Pokud doběhne legislativním kolečkem do konce, umožní lidem spořit si na stáří v soukromých penzijních fondech. K části peněz, které v takovém případě nebudou odvádět státu, si však každý bude muset ještě připlatit na důchod z vlastní kapsy.

Celkem redakce oslovila přes tři desítky poslanců napříč politickými stranami. Z došlých 24 reakcí se ke spoření v soukromých fondech přihlásilo deset poslanců, dalších deset ho odmítlo a čtyři, jako třeba Bartoš, ještě neví.

Příkladem jde sám ministr Drábek. Jak redakci potvrdil, druhý pilíř určitě využije. Stejně jako ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura či poslankyně VV Lenka Andrýsová.

Jasno má i šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík: "Až na tom bude Česká republika po vládách levice bídně a budou se snižovat důchody z průběžného pilíře tak jako třeba nyní v Řecku, budu mít větší šanci, že o své peníze nepřijdu," vysvětluje, proč si část peněz z průběžného důchodového systému vyvede.

Stranická poslušnost

Naopak někdejší koaliční poslanec Stanislav Huml plán vlády na reformu důchodů nepodporuje. "Ani náhodou," odpověděl, zda půjde do druhého pilíře.

A proti spoření v soukromých fondech je i levice. "Doufám, že nic takového nebude schváleno. A pokud to vládní většina protlačí, nevyužiji to, neboť je to ekonomicky nevýhodné," trvá na svém předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. A stejný názor má i šéf KSČM Vojtěch Filip - proti druhému pilíři prý bude bojovat do poslední chvíle.

Poslanci ČSSD se drží striktně stranického dresu: druhý pilíř nebrat!"Představa, že by mně přes navýšení DPH přispívali na připojištění k důchodu důchodci a invalidé, by mi vadila," napsal pak on-line deníku TÝDEN.CZ bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek. V rámci zavedení důchodové reformy totiž koalice počítá se sjednocením sazby DPH, čímž podraží třeba základní potraviny a léky.

Zatímco v koalici, která reformu důchodů prosazuje, se najdou váhavci - "už teď si spořím a ještě jsem se nerozhodla, zda využiji i tuto možnost," řekla například místopředsedkyně VV Karolína Peake - levice se drží striktně stranického dresu. A to včetně "mlaďochů", kterých se druhý pilíř důchodové reformy především týká.

Všichni se totiž pro dobrovolné vyvedení peněz do soukromých fondů musí rozhodnout do věku 35 let. Starší lidé pak dostanou na rozmyšlenou šest měsíců od spuštění systému.

"Zkalkuloval jsem si to a není to výhodné. Ta reforma je nelogická a nespravedlivá," míní třiatřicetiletý Jeroným Tejc (ČSSD). A stejný názor má i třicetiletá komunistka Kateřina Konečná: spořit si nechce.

Případem sám pro sebe je pak poslanec TOP 09 František Laudát, který jako jediný z členů koalice redakci odpověděl, že si vyvádět peníze do soukromých fondů nebude. Není to prý ale tím, že by novému systému nevěřil. "Mám velkou hypotéku a mojí prioritou je ji co nejdřív splatit," vysvětluje.  

Jak všech 24 poslanců odpovědělo na otázku, zda využijí možnost vyvést si část peněz z průběžného důchodového systému do soukromých fondů, si můžete prohlédnout v následující tabulce.

Jaromír Drábek (TOP 09)

Ano

Petr Gazdík (TOP 09) Ano
Miroslav Kalousek (TOP 09) Ano
František Laudát (TOP 09) Ne
Stanislav Polčák (TOP 09) Ano
David Vodrážka (ODS) Ano
Jana Černochová (ODS) Neví
Lenka Kohoutová (ODS) Ano
Marek Benda (ODS) Ano
Walter Bartoš (ODS) Neví
Zbyněk Stanjura (ODS) Ano
Lenka Andrýsová (VV) Ano
Viktor Paggio (VV) Ano
Michal Babák (za VV) Neví
Karolína Peake (VV) Neví
Bohuslav Sobotka (ČSSD) Ne
Lubomír Zaorálek (ČSSD) Ne
Vítězslav Jandák (ČSSD) Ne
Jeroným Tejc (ČSSD) Ne
Jan Chvojka (ČSSD) Ne
Jiří Paroubek (ČSSD) Ne
Vojtěch Filip (KSČM) Ne
Kateřina Konečná (KSČM) Ne
Stanislav Huml (nez.) Ne
Autor: - val -, - pim -Foto: ČTK , Lucie Pařízková, NGUYEN PHUONG THAO/MF DNES/Profimedia.cz.

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ