Úředníci sněmovny neumějí šetřit. Do Gruzie vypravili stomístný airbus vládní letky, ale cestovala jím pouze desetičlenná delegace. Už před časem přitom dolní komora slibovala, že lety vládních speciálů omezí a poslanci budou do ciziny cestovat pravidelnými leteckými linkami.
Členové poslanecké delegace neskrývali minulé pondělí na ploše ruzyňského letiště rozladění. "Proč nás v tomhle letí šest?" divila se zelená poslankyně Kateřina Jacques, když měla nastoupit do největšího stroje vládní letky. Společně s kolegy hledala letoun challenger s patnácti místy, který je měl do Gruzie dopravit. Od leteckého personálu se dozvěděla, že letounem před chvílí odletěl premiér Mirek Topolánek do Londýna. Místo toho Jacques a spol. letěli Airbusem A-319CJ, který pojme až stovku cestujících.
ČTĚTE TAKÉ: Vládní challenger do Francie nedoletěl
Ach ty počty
Nehospodárnost? Sněmovní úředníci tvrdí, že let obřím letounem vyšel jen o pár tisíc dráž než cesta menším challengerem. "Finanční rozdíl v nákladech na cestu mezi těmito dvěma letouny je pouze 24 tisíc korun," tvrdil TÝDNU Andrej Čírtek, mluvčí ministerstva obrany, pod které vládní letka spadá. "Náklady na cestu Praha - Tbilisi a zpět by challengerem vyšly na 202 tisíc, airbusem na 226 tisíc," upřesnil.
Podle vojáků dovolují palivové nádrže airbusu vzít s sebou dostatek paliva i na zpáteční cestu, zatímco challenger by musel v Gruzii tankovat. Proto se náklady liší minimálně.
Jenže jde o náklady, které vojáci účtují sněmovně. Komerční lety vyjdou mnohem dráž. Jak zjistil on-line deník TÝDEN.CZ, ČSA by stejnou trasu s obdobným strojem urazily minimálně za 350 tisíc korun. A oslovené charterové společnosti nabízejí takovou cestu dokonce až za milion korun.
Šetříme? Jak kdy
Sněmovna už před dvěma lety oznámila, že začne šetřit a poslanci budou muset na zahraniční cesty létat obyčejnými linkovými spoji. Kdyby úředníci ze zahraničního výboru objednali letenky do Tbilisi na pravidelné lince včas, stálo by to sněmovní kasu necelých 150 tisíc korun. Přitom: většina výborů se již šetřit naučila. Třeba šestičlenná delegace z kontrolního výboru letěla minulý týden do Madridu běžným leteckým spojem.
ČTĚTE TAKÉ: Potvrzeno: Topolánek letěl za státní peníze lyžovat
Letecké hříchy |
Premiér Mirek Topolánek využil v minulém roce vládní letku k soukromé akci: ze státní návštěvy Bulharska přistál místo v Praze v Innsbrucku, kam jel lyžovat. Vicepremiér Alexandr Vondra nechal minulý rok v prosinci při zpáteční cestě z Bulharska přistát vládní letoun v rumunské Bukurešti, kde se odehrával zápas Steaua - Slavia. Posádka vládního stroje se dozvěděla o mezipřistání až na poslední chvíli. Na vymoženost cestovat do práce letadlem si zvykli moravskoslezští poslanci. Za letenky na trase Ostrava - Praha a zpět utratila loni sněmovna 2 266 000 korun. |
"Poslanci nemuseli letět vůbec nebo mohli využít normální linku. Bezpochyby to nebyla nejlevnější cesta," přiznává šéf výboru pro obranu Jan Vidím (ODS), jehož kolegové Tbilisi rovněž navštívili. Současně však připomíná, že delegace počítala od počátku s tím, že poletí menším challengerem. A těsně před odletem již nešlo situaci jinak řešit. Hned od pondělního rána měli totiž poslanci přichystaný v Tbilisi program, který by běžnou linkou nestihli.
Foto: Reuters, Robert Zlatohlávek