Poslanci o vydání Bárty a Škárky nerozhodli

Domácí
12. 7. 2011 10:20
Vít Bárta se z jednání výboru omluvil.
Vít Bárta se z jednání výboru omluvil.

Sněmovní imunitní výbor nezaujal stanovisko k vydání poslance Věcí veřejných a neformálního šéfa této strany Víta Bárty a nezařazeného poslance Jaroslava Škárky (původně zvoleného za VV) k trestnímu stíhání. Jednání přerušil. Policie chce Bártu a Škárku stíhat kvůli podezření z korupce. Výbor by měl vydat sněmovně doporučení, zda má oba poslance vydat k trestnímu stíhání, či nikoli.

Výbor si oba poslance na dnešek pozval, Bárta se ale s ohledem na nepřítomnost svého advokáta omluvil. Dorazil pouze Škárka, který souhlasí se svým vydáním. "Hned na úvod jsem sdělil, že jsem pro to, abych byl vydán, a budu žádat sněmovnu o své vydání," řekl novinářům Škárka po odchodu ze zasedání výboru. Poslanec podotkl, že jeho právní zástupce je rovněž v zahraničí.

Za problematickou označil Škárka skutečnost, že do spisu mohla nahlížet místopředsedkyně výboru a poslankyně VV Jana Drastichová, ač je ve spisu uváděna jako svědkyně. Tejc řekl, že policie žádala, aby do spisu směli nahlížet jen členové výboru a aby k němu neměli přístup Bárta a Škárka.

Rozhodnutí by mohlo padnout už večer

Členové výboru řešili také další postup. Jde o to, zda sněmovna bude rozhodovat o vydání na nynější mimořádné schůzi, nebo až na řádné koncem srpna. Druhá možnost je pravděpodobnější. Pokud to ale bude nutné, výbor by podle předsedy Jeronýma Tejce zasedl a vydal stanovisko ještě dnes večer.

Policie chce Bártu stíhat kvůli tomu, že se údajně snažil uplatit své tehdejší spolustraníky Škárku a poslankyni Kristýnu Kočí. Škárku chtějí policisté stíhat údajně kvůli tomu, že úplatek oznámil pozdě a část peněz utratil. Bárta od počátku tvrdí, že šlo o půjčky. Škárka zase zdůrazňuje, že si peníze nechat nechtěl.

Vydání k trestnímu stíhání v minulosti

Současná sněmovna zatím hlasovala o vydání svého člena k trestnímu stíhání jen jednou. Šlo o poslance zvoleného rovněž za Věci veřejné Stanislava Humla. Policie Humla podezřívala ze zmanipulování posudku nehody, on tvrdil, že se ničeho nedopustil, a poukazoval na údajně nestandardní postup policie. Mandátový a imunitní výbor nepřijal žádné usnesení. Koncem března pak sněmovna Humla vydat odmítla, ačkoli o to poslanec v projevu ve sněmovně - po předchozím váhání - sám požádal.

V minulém funkčním období sněmovna souhlasila s vydáním svého člena ke stíhání celkem třikrát. V září 2007 poslanci vydali k trestnímu stíhání poslance KSČM Josefa Vondrušku pro podezření, že za minulého režimu jako vězeňský dozorce týral vězně. Letos v dubnu jej soud nepravomocně osvobodil.

Sněmovna vydala také poslance ODS Ondřeje Plašila, který podle policie řídil opilý. Později dostal pokutu a zákaz řízení. V listopadu 2009 byl imunity zbaven exposlanec ČSSD Petr Wolf, který je podezřelý z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv. Soud s ním dosud neskončil.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

ilustrační foto

Z okna vypadlo batole a zemřelo. Případem se zabývá kriminálka

Domácí
8. 7. 2025
Kriminalistický technik sbírá stopy na místě pádu římsy. Ta zabila muže, který se před deštěm skrýval na tramvajové zastávce. Šlo o chirurga z Ukrajiny, otce tří dětí

Za pád římsy, která zabíjela, nikdo nemůže. Chyba se stala už v roce 1899

Domácí
8. 7. 2025

Řecko omezilo návštěvní dobu na aténské Akropoli kvůli extrémnímu horku

Domácí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ