Poslanci o vydání Bárty a Škárky nerozhodli

Domácí
12. 7. 2011 10:20
Vít Bárta se z jednání výboru omluvil.
Vít Bárta se z jednání výboru omluvil.

Sněmovní imunitní výbor nezaujal stanovisko k vydání poslance Věcí veřejných a neformálního šéfa této strany Víta Bárty a nezařazeného poslance Jaroslava Škárky (původně zvoleného za VV) k trestnímu stíhání. Jednání přerušil. Policie chce Bártu a Škárku stíhat kvůli podezření z korupce. Výbor by měl vydat sněmovně doporučení, zda má oba poslance vydat k trestnímu stíhání, či nikoli.

Výbor si oba poslance na dnešek pozval, Bárta se ale s ohledem na nepřítomnost svého advokáta omluvil. Dorazil pouze Škárka, který souhlasí se svým vydáním. "Hned na úvod jsem sdělil, že jsem pro to, abych byl vydán, a budu žádat sněmovnu o své vydání," řekl novinářům Škárka po odchodu ze zasedání výboru. Poslanec podotkl, že jeho právní zástupce je rovněž v zahraničí.

Za problematickou označil Škárka skutečnost, že do spisu mohla nahlížet místopředsedkyně výboru a poslankyně VV Jana Drastichová, ač je ve spisu uváděna jako svědkyně. Tejc řekl, že policie žádala, aby do spisu směli nahlížet jen členové výboru a aby k němu neměli přístup Bárta a Škárka.

Rozhodnutí by mohlo padnout už večer

Členové výboru řešili také další postup. Jde o to, zda sněmovna bude rozhodovat o vydání na nynější mimořádné schůzi, nebo až na řádné koncem srpna. Druhá možnost je pravděpodobnější. Pokud to ale bude nutné, výbor by podle předsedy Jeronýma Tejce zasedl a vydal stanovisko ještě dnes večer.

Policie chce Bártu stíhat kvůli tomu, že se údajně snažil uplatit své tehdejší spolustraníky Škárku a poslankyni Kristýnu Kočí. Škárku chtějí policisté stíhat údajně kvůli tomu, že úplatek oznámil pozdě a část peněz utratil. Bárta od počátku tvrdí, že šlo o půjčky. Škárka zase zdůrazňuje, že si peníze nechat nechtěl.

Vydání k trestnímu stíhání v minulosti

Současná sněmovna zatím hlasovala o vydání svého člena k trestnímu stíhání jen jednou. Šlo o poslance zvoleného rovněž za Věci veřejné Stanislava Humla. Policie Humla podezřívala ze zmanipulování posudku nehody, on tvrdil, že se ničeho nedopustil, a poukazoval na údajně nestandardní postup policie. Mandátový a imunitní výbor nepřijal žádné usnesení. Koncem března pak sněmovna Humla vydat odmítla, ačkoli o to poslanec v projevu ve sněmovně - po předchozím váhání - sám požádal.

V minulém funkčním období sněmovna souhlasila s vydáním svého člena ke stíhání celkem třikrát. V září 2007 poslanci vydali k trestnímu stíhání poslance KSČM Josefa Vondrušku pro podezření, že za minulého režimu jako vězeňský dozorce týral vězně. Letos v dubnu jej soud nepravomocně osvobodil.

Sněmovna vydala také poslance ODS Ondřeje Plašila, který podle policie řídil opilý. Později dostal pokutu a zákaz řízení. V listopadu 2009 byl imunity zbaven exposlanec ČSSD Petr Wolf, který je podezřelý z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv. Soud s ním dosud neskončil.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ