Poslanci řešili prohlášení a vztahy s Čínou. Kalousek tepal Sobotku

Domácí
27. 10. 2016 15:41
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka.

Pravicoví poslanci se ptali při sněmovních interpelacích premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na kontroverzní prohlášení ústavních činitelů o oficiální politice vůči Číně a na strategické partnerství s touto zemí. Sobotka se z jednacího dne dolní komory omluvil, bude muset dodat písemné odpovědi. O strategickém partnerství později mluvil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Dokument je podle něho právně nezávazný.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil prohlášení, které vydali ústavní činitelé po setkání některých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, za pobuřující a servilní. "Jsme přesvědčeni o tom, že prohlášení ponížilo Českou republiku," řekl. Sobotky se Kalousek ptal, co konkrétně ho přimělo k podpisu prohlášení a za jakých okolností by byl ochoten svůj podpis odvolat.

Na to, zda je v principech strategického partnerství s Čínou uvedeno, že se v Česku nikdo nesmí setkat s dalajlamou, se tázala Miroslava Němcová z ODS. Prohlášení ústavních činitelů je podle ní na hranici suverenity českého státu. Němcová chtěla vědět i to, jak často je nutné sdělovat Číně, že "jsme poslušné loutky". František Vácha (TOP 09) se zase tázal na právní postavení strategického partnerství s Čínou.

Strategické partnerství je právně nezávaznou politickou deklarací, nejedná se o závaznou smlouvu, řekl Zaorálek na dotaz bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). V základu deklarace je podle Zaorálka zájem na všestranném rozvoji vzájemných vztahů a politická část říká, že jde o otevřenou výměnu názorů a dialog. "Rozhodně nejde jenom o nějakou utilitární dohodu, která se týká úzce obchodu," zdůraznil.

Partnerství s Čínou naplňuje podle Zaorálka bod české zahraniční politiky, podle kterého má Česko zájem na pravidelném politickém dialogu s tímto státem. Stejnou formou podle ministra rozvíjí Čína partnerství s dalšími zeměmi, jmenoval Německo, Velkou Británii a Polsko. Schwarzenberg ale deklaraci pokládá za bezobsažnou, je to podle něho "hezká mašlička kolem různých obchodních zájmů".

Prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí, podepsali vedle Sobotky prezident Miloš Zeman a předsedové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček (oba ČSSD). Zveřejněno bylo potom, co se s dalajlamou setkal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Prohlášení vyvolalo už tehdy značnou pozornost i kritiku.

Zaorálek řekl, že ho Hermanova schůzka s dalajlamou, jež se konala na ministerstvu kultury, zarazila. "Dohoda na vládě byla, že budeme respektovat citlivost, která je na čínské straně pro oficiální přijetí dalajlamy v České republice na půdě oficiálních institucí," uvedl ministr zahraničí. Prohlášení ústavních činitelů podle jeho vyjádření znamená, že se na české politice vůči Číně nic nemění. K politice jedné Číny se hlásily i předchozí demokratické kabinety, podotkl.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ