Během týdenního pobytu v Peru se čeští poslanci projeli po Amazonce. Žádná další fakta o kritizované zahraniční cestě zákonodárci sdělit nechtějí, přestože jejich putování přišlo daňové poplatníky na více než milion korun. Za ně prý "umetali cestičku českým podnikatelům".
"Když vybyla půlhodinka, tak nám třeba Peruánci zastavili na náměstí, abychom si ho obešli, nahlédli do katedrály," popisuje poslankyně za KSČM Zuzka Bebarová-Rujbrová své zážitky z peruánské mise, z níž se vrátila v pondělí. Společně s kolegy se také projela po Amazonce na motorovém člunu. "Pro nás to byla atrakce, i když to de facto nebyla projížďka, protože jsme jeli na návštěvu jednoho indiánského kmene," upřesnila poslankyně. S indiány z kmene Bora se prý bavili o lidských právech.
Jediné volno za týden
Chvíle volna si zástupci petičního výboru užili prý jen před odletem, kdy zavítali na trh, aby si nakoupili suvenýry. "Šlo tak o dvě hodiny,“ reagoval další z členů delegace Vladimír Dlouhý (ODS). Podle něj to bylo jediné volno, které během sedmi dnů měli.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanci nepřišli do práce. Sněmovna nemohla jednat
Upíři ze sněmovny. Kteří poslanci si přilepšují nejvíc?
Čeho konkrétně ale poslanci v Peru dosáhli, to nebyli ani Rujbrová ani Dlouhý schopni jasně říci. Shodli se jen, že umetali cestičky českým podnikatelům. "Jestli čekáte, že jako poslanci tam uděláme nějakou smlouvu, dohodu, tak to ne. To jsme neměli v rámci náplně, abychom přivezli nějaký papír, že tam vyvezeme sto kusů čističek nebo čehosi," uvedl v reakci na dotaz Ladislav Mlčák (KSČM). Ostatní členové delegace - Helena Mallotová z ODS, sociální demokrat Jan Látka a lidovec Jiří Carbol (KDU-ČSL) na dotazy on-line deníku TÝDEN.CZ neodpověděli.
Z jednání na jednání
"V podstatě jsme měli jedno jednání za druhým. Přijali nás na čtyřech pěti ministerstvech, v parlamentu…," vypočítával Dlouhý oficiality. Řeč prý byla hlavně o lidských právech a životním prostředí. "Peruánská strana měla například zájem o pomoc při likvidaci důlních škod. Jednalo se o možnosti výměny pracovníků pro zkoumání Amazonie. Našich expertů si tam velmi cení," řekl Dlouhý. Kdy do Peru dorazí? To se teprve uvidí.
"Celá cesta byla užitečná i z hlediska prezentace některých našich možností, příležitostí know-how nebo konkrétních aktivit podnikatelských subjektů," tvrdí komunistka Bebarová-Rujbrová. O jaké "konkrétní aktivity" půjde? I to se teprve ukáže.
Za 1,2 milionu korun se tedy podařilo domluvit jediné: peruánská náměstkyně životního prostředí zavítá koncem března na oplátku do Česka, navštívit by měla třeba brněnskou univerzitu nebo školní lesní podnik. Ovšem ani to není vlastně úplně jisté, neboť její cestu musí schválit naše ministerstvo životního prostředí. "Oni se velmi zajímají o možnosti naší pomoci při zajištění ochrany území narušené těžbou a kácením pralesů," podtrhla plusy poslanecké cesty Bebarová-Rujbrová.
Foto: archiv, profimedia.cz