Poslanci: Uživíme se i bez mandátů. Jiný příjem má jak kdo

Domácí
2. 7. 2013 17:44
Poslanec Jaroslav Lobkowicz sice podniká, ale prý z toho sám nic nemá.
Poslanec Jaroslav Lobkowicz sice podniká, ale prý z toho sám nic nemá.

Do řádných voleb do sněmovny zbývá necelý rok a řada poslanců má podle svého majetkového přiznání stále nesplacené závazky. Že by právě to byl ten důvod, proč se ve sněmovně nenajde dost hlasů pro její rozpuštění? "Kdepak, my si najdeme i jinou práci," shodují se poslanci. Podle jejich vykázané činnosti to však není žádná sláva. Přivydělává si jen někdo.

Poslanec Jaroslav Lobkowicz (TOP  09) dostal v loňském roce důchod 133 tisíc. Ačkoliv podnikal v rodinném zahradnictví Lobkowicz a v zelárně Lobkowicz, byznys mu nejspíš příliš nešel. Nevykázal z něj totiž žádný příjem. "Všechno jsem dal do oprav. Já si z podnikání neberu ani korunu. Mám zámek, do kterého bych potřeboval dát 200 milionů, protože je v dezolátním stavu," vysvětlil on-line deníku TÝDEN.CZ.

Lépe na tom není ani jeho mladší kolegyně z TOP 09 Jaroslava Schejbalová - od tří soukromníků si dohromady půjčila milion a čtvrt, kromě platu poslance jí však za celý rok na účet přistála pouze částka 17 410 korun jako doplatek mzdy z ČSTV Břeclav.

Zadlužený, ale bez vedlejšího příjmu zůstává například i poslanec za TOP 09 Jan Smutný. Musí splatit hypotéku ve výši 2,3 milionu a úvěr při stavebním spoření ve výši 240 tisíc korun.

Kočí: nejsem závislá

Kristýna Kočí se práce nebojí.Žádný vedlejší příjem nepřiznala ani nezařazená poslankyně Kristýna Kočí. Jediná částka, která se v jejím majetkovém přiznání objevila, je úvěr u Škofinu na 418 tisíc korun. Od aféry s šéfem VV Vítem Bártou Kočí ve sněmovně prakticky není vidět ani slyšet. Vzhledem k tomu, že nevstoupila do žádné politické strany, nebude zřejmě ani kandidovat v příštích volbách. Je otázka, čemu jinému než poslancování se 28letá slečna hodlá věnovat, v dokumentu neuvádí žádnou vedlejší činnost. Problém s uplatněním ale odmítá. "Pracuji už od svých 21 let a jsem tedy zvyklá nebýt na komkoliv finančně závislá, stejně jako na ústavní funkci," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ.

Ani její kolega z politického tábora "odpadlíků", Josef Dobeš, nemá v majetkovém přiznání uvedeno, že by se věnoval i jiné práci než té v Poslanecké sněmovně. Dobeš má přitom úvěr v bance na 100 tisíc a k tomu hypotéku ve výši 3,1 milionu korun. Před volbami v roce 2010 pracoval s Bártou v ABL, ještě předtím pak byl vězeňským psychologem. "Já jako poslanec strádám. Dříve jsem měl větší příjmy. Z ekonomických důvodů bych vlastně měl dělat všechno pro to, abych už nebyl poslancem," řekl Dobeš MF Dnes. Proč si tedy alespoň ve svém strádání nepřivydělává, on-line deníku TÝDEN.CZ neprozradil. "Budu se vyjadřovat jenom ke sportu," řekl naší redakci. Se svým Hnutím pro sport a zdraví totiž hodlá v příštích volbách kandidovat.

Paroubek bez záložního řešení

Podobně se k celé záležitosti postavil i bývalý šéf ČSSD a současný předseda LEV 21 Jiří Paroubek. Ve sněmovně je jedním z aktivnějších poslanců - svolává tiskové konference, hlásí se o slovo při projednávání zákonů, pravidelně interpeluje ministry. "Zadní vrátka" si nevytvořil a žádnou jinou práci nemá. "Připravujeme volební kampaň pro mimořádné volby do Poslanecké sněmovny. Předpokládáme, že ta kampaň bude úspěšná, a já nikdy nemám záložní řešení v případě, že se koncentruju na to jedno řešení, to znamená na volby do Poslanecké sněmovny a na úspěch ve volbách," vysvětlil on-line deníku TÝDEN.CZ.  Na rozdíl od svých méně majetných kolegů však dluží pouze 326 tisíc korun.

Bém: špatně placený lékař

Pavel Bém i po vstupu do politiky zůstal u lékařské praxe.Jedním z těch, kteří si naopak při výkonu poslanecké funkce neodpustí věnovat se nadále své původní profesi, je bývalý primátor Pavel Bém (ODS). V loňském roce si koupil luxusní automobil za 1 140 000 korun. Lékařskou praxí ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze si přivydělal 99 tisíc, 40 tisíc získal od Diagnostického ústavu Dobřichovice a 12 tisíc si vydělal svou pedagogickou činností.

Hojně si při práci místopředsedy sněmovny přivydělává i Jiří Oliva z TOP 09. Za poradenství v lesním hospodářství vyinkasoval 52 200, z Městských lesů Hradec Králové získal 18 tisíc a za prodej elektrické energie dostal celkem 131 tisíc korun.

Oliva však pokulhává za poslancem sociální demokracie Miroslavem Váňou. Ten získal odměnu ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 144 tisíc korun, ze Státního fondu rozvoje bydlení 50 196 korun, ze Svazu Českých a moravských družstev 45 tisíc korun a ze Stavebního družstva Družba Pardubice 382 tisíc korun.

Hypotéky za 12 milionů

"Otáčet" se v případě předčasných voleb bude muset začít i poslanec za VV Michal Babák. Je zavázán dvěma hypotékami v součtu takřka dvanácti milionů korun. Jako živnostník si  v loňském roce vydělal 500 tisíc korun, další 2,2 milionu vydělal na opční smlouvě. Na pronájmu utržil 376 tisíc korun.

Podobně úspěšný živnostník je i poslanec za TOP 09 František Laudát. Kromě 108 tisíc korun ze SFDI si jako osoba samostatně výdělečně činná přišel na 1 040 000 korun. Laudát je vázán hypotékou 3,6 milionu korun.

Řada poslanců si bokem "přivydělává" opět státem placenou funkcí. Vedle odéesáckého poslance Davida Vodrážky, který z dozorčí rady Dopravního podniku hl. m. Prahy dostal přes 150 tisíc, je to například komunista Vojtěch Adam. Jako starosta Ivančic dostal 597 tisíc korun.

Poslanci museli svá majetková přiznání odevzdat do 1. července.  K nahlížení jsou po kontrole mandátového a imunitního výboru v registru Poslanecké sněmovny.

Autor: - kls - , Karolina Brožová

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ