<span>Poslanci zpomalují</span> a odkládají horké brambory

Domácí
25. 10. 2009 10:30
Poslancům se krátí schůze. Nejsou zákony ani nikdo, kdo by je psal.
Poslancům se krátí schůze. Nejsou zákony ani nikdo, kdo by je psal.

Poslancům se krátí schůze. Nejsou zákony ani nikdo, kdo by je psal.Nikdo není ve vládě a nikdo v opozici. A před nimi sedm měsíců času. Přesto nechtějí poslanci debatovat o zákonech, které jsou už dokonce napsané. Odklad voleb přinesl zemi rozpočet místo provizoria. Na druhou stranu ale ukázal, že k práci politiky nedonutí ani čas ani možnost vytváření mimovládních a nadstranických koalic.

"Je to tady v rozkladu," hodnotí situaci v parlamentu poslanec Miloš Melčák, který svojí stížností k Ústavnímu soudu fakticky zrušil předčasné volby.

Jasným příkladem je fakt, že zatímco běžné poslanecké schůze trvají tři týdny i víc, současná byla v pátek po týdnu přerušena. Příští týden se poslanci ani nesejdou, kvůli státnímu svátku by jim prý chyběl důležitý den na práci a třetí týden schůzi skončí. Navíc není zrovna moc o čem jednat.

Udržujeme se do voleb

"Budeme se tady udržovat do voleb," míní předseda lidovců Cyril Svoboda. Program schůzí není nijak nabitý, poslanci se o to postarají už při sestavování programu této a minulé schůze. Nejčastěji hlasovali o "vyřazování". Už na začátku schůze program upravili tak, aby tam zbylo méně bodů a jen ty, co nejsou kontroverzní.

ČSSD a její poplatky podruhé a potřetí."Je to taková taktická metoda, kdy si odpůrce nějakého zákona otestuje, jakou má podporu na zamítnutí," říká místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Jen on úspěšně na této schůzi vyřadil "finanční" zákony Miroslava Kalouska. "Je to běžné, když jsem byl ministr, vyřadili mně z programu šesti schůzí za sebou loterijní zákon, který nakonec skončil v koši, protože pak byly volby," dodal.

Většinou padají pod stůl tzv. horké brambory, tedy zákony, do kterých se poslancům nechce. Například posedmé se na program "nevešel" tzv. horní zákon, který by podle některých odepsal některé nevytěžené zásoby uhlí, podle jiných zase omezil předkupní právo na pozemky na doly pro těžařské společnosti. Zmizel také zákon na vyrovnání podílů ze zemědělských družstev i norma, podle které by si napříště poslanci museli platit jízdenky v MHD.

Z plánu se vypařily také zákony Topolánkovy vlády, které se nestihly projednat. Levice má totiž dost hlasů na to, aby se o nich ani nezačalo debatovat. Sice až na druhý pokus a třetí den schůze, ale přece se ČSSD podařilo vyřadit Langerův zákon, který by ustavil generální inspekci bezpečnostních sborů. Přitom po nezávislé kontrole policistů volají všechny strany.

Poslanec Richard Dolejš, který to navrhl má zdůvodnění: "Je to natolik zásadní zákon, že by jej měl projednat až parlament po volbách." Exministr Ivan Langer ale namítá: "Kdyby nechali zákon v programu, mohli k němu dát připomínky."

Fischerova vláda? Jen zákony, které nerozhádají ODS a ČSSD.Na zákony je málo času 

"Je na to málo času do voleb. Každý zákon potřebuje tak pět šest měsíců. A schvalovat zákon měsíc před volbami? Chceme o tom diskutovat," řekl k nezávislé inspekci poslanec Zdeněk Maršíček (KSČM). Jenže to už poslanci říkali po pádu vlády s tím, že do voleb zbývají čtyři měsíce.

Co tedy vlastně poslanci budou dalších sedm měsíců dělat? Premiér Jan Fischer jasně řekl, že z jeho úřednické dílny odejdou do parlamentu jen zákony, na kterých se politické strany dokáží shodnout. Pokud to splní, bude vládních zákonů jak šafránu, a čím blíž k volbám, tím jich bude díky "kampani" ubývat. Pokud ale nebudou zákony, nebudou mít co na práci ani senátoři.

I když socialisté slibují do voleb rozpoutat "vlastní" legislativní smršť, je dost dobře možné, že to bude jen ruská ruleta. Jejich zákony může a nemusí v předvolebním rozpoložení podpořit blízká KSČM a potenciální koaliční partner KDU-ČSL. Například už nyní je jasné, že jejich nejnovější návrhy na zrušení zdravotních poplatků sice komunisté podpoří, ale ne tak zbylé strany. Také zákon o lobbingu jim jen před měsícem sněmovna vrátila.

Zdeněk Škromach bude mít bohatý archiv z práce.Pracujeme v regionech

"Máme v parlamentu k jednání ještě zákony a pracujeme také v regionech. Radíme lidem bez práce, jednáme s institucemi," argumentují někteří. Zdá se, že poslanci bez práce začnou psát paralelně různé verze jedněch a týchž zákonů. To už si ČSSD vyzkoušela v případě rušení poplatků. Paroubkovi poslanci už avizují, že znovu napíší zákon o loteriích.

Přitom loterijní zákon už píší lidovci. „Ta lidovecká verze je moc radikální. Myslím, že naše bude mít větší šanci na přijetí," míní Sobotka.

Foto: Karel Šanda, Jan Schejbal, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ