Poslancům zvednout plat o 8100 korun. Rebelie v ČSSD?

Domácí
27. 11. 2014 11:05
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka.

Sněmovní výbor pro sociální politiku doporučil zvýšit platy ústavních činitelů v příštím roce o 14,4 procenta. Řadovému poslanci bez funkcí a náhrad by tak vzrostl plat o 8100 Kč měsíčně na 64 tisíc korun. O tisíce korun by se zvýšily i náhrady.

Stejné řešení už minulý týden doporučil rozpočtový výbor. Nesouhlasí s tím ale předsednictvo vládní ČSSD, které chce zvýšení jen o 3,5 procenta. Vláda původně navrhla růst o jedno procento. O růstu platů bude odpoledne jednat koaliční rada.

Jaroslav Zavadil.Zpravodaj výboru k návrhu zákona Adolf Beznoska (ODS) řekl, že doporučení vychází z dohody poslaneckých klubů. S tím ale nesouhlasí předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka, který chce o nárůstu mluvit se svými poslanci. Předseda výboru Jaroslav Zavadil (ČSSD) řekl, že on uzavřenou dohodu klubů dodrží, pokud nebude uzavřena dohoda jiná.

Předsednictvo ČSSD s navrženým zvýšením nesouhlasí. Předseda poslaneckého klubu této strany Roman Sklenák ale podotýká, že předsednictvo nesedí v poslaneckých lavicích. Podle něj bylo nutné hledat dohodu na jiném růstu, když se ukázalo, že vládní návrh je ve sněmovně neprůchodný.

Poslanci navržené řešení z výborů popisují jako návrat k "autopilotovi" a podotýkají, že v budoucnu už tak o svých platech rozhodovat nebudou.

Vedení ČSSD chce, aby se do platové novely dostaly pokuty za neúčast zákonodárců na schůzích parlamentních komor bez řádné omluvy. Náměstek ministryně práce a sociálních věcí Petr Šimerka však upozornil, že taková sankce už v zákoně existuje. Výbor dnes uplatňování finančních postihů poslanců, kteří se bez řádné omluvy nedostaví na schůzi sněmovny, podpořil.

Zákon nyní uvádí, že pokud se poslanec bez řádné omluvy nezúčastní během jednoho měsíce dvou dnů jednání Sněmovny nebo jejího orgánu, ztrácí nárok na polovinu platu a náhrad. Při neomluvené účasti na čtyřech dnech by přišel o celý plat i náhrady. Poslanci se ze schůzí omlouvají například kvůli služebním cestám pracovním, zdravotním nebo rodinným důvodům.

Navržené změny musí schválit celá sněmovna. Druhé čtení zákona o platech ústavních činitelů by se mělo konat příští týden. Pak přijde závěrečné schvalování, projednávání v Senátu a podpis prezidenta.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ