Poslanec ODS Šťastný mluvil s kriminalisty o daňovém balíčku

Domácí
12. 7. 2013 12:03
Poslanec ODS Boris Štastný (vpravo) se zdraví s Ivanem Fuksou, bývalým poslancem ODS, který je toho času ve vazbě.
Poslanec ODS Boris Štastný (vpravo) se zdraví s Ivanem Fuksou, bývalým poslancem ODS, který je toho času ve vazbě.

Poslanec ODS Boris Šťastný vypovídal na policii v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové a údajného podplacení trojice exposlanců z ODS. Novinářům řekl, že otázky policistů se týkaly okolností schvalování daňových zákonů.

Podle policistů se poslanci Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa před hlasováním o vládním daňovém balíčku, s nímž nesouhlasili, vzdali poslaneckých mandátů výměnou za příslib výhodných postů ve společnostech s majetkovou účastí státu. Zákon, s nímž Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry, byl poté přijat. Fuksa se následně stal členem představenstva Českého Aeroholdingu, Šnajdr předsedou dozorčí rady Čepra.

"Chci zdůraznit, že přípravné řízení je neveřejné a každý svědek podepisuje prohlášení, které mu ze zákona zakazuje hovořit o tom, co bylo předmětem dotazování. Obecně však mohu říci, že šlo víceméně o předání informací policii z celého toho průběhu projednávání daňového balíčku," uvedl Šťastný před budovou Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Doplnil, že "stejně jako mnozí další" patřil k poslancům, kteří měli na některé věci související s daňovým balíčkem odlišný názor.

Policie vyslechla také místopředsedu pražské ODS a náměstka ministra financí Zdeňka Zajíčka (ODS). Odpovídal prý na otázky spojené s působením na ministerstvu a hospodaření s majetkem státu. Zajíček nechtěl být ohledně výslechu konkrétnější, protože podepsal závazek mlčenlivosti.

Šťastný v médiích již dříve řekl, že důvodem jeho výslechu je fakt, že byl s trojicí exposlanců i s premiérem Nečasem v úzkém kontaktu. Spolupráci při rozdělování postů pro ně však odmítl.

Odpoledne má k výslechu přijít sám Nečas. Státní zástupce v pondělí požádal sněmovnu o vydání expremiéra k trestnímu stíhání. Nečas prohlásil, že žádná dohoda o rezignaci rebelujících poslanců ODS na jejich poslanecké mandáty výměnou za jiné funkce uzavřena nebyla. Proto mu není jasné, proč a z čeho má být obviněn.

Nečas kvůli kauzám kolem Nagyové odstoupil z funkce předsedy vlády i z čela ODS. Jeho vládu nahradil úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ