Poslanec Pekárek bude brát i za mřížemi 56 tisíc měsíčně

Domácí
18. 12. 2012 18:55
Odsouzený Roman Pekárek stále tvrdí, že je nevinný.
Odsouzený Roman Pekárek stále tvrdí, že je nevinný.

Pravomocně odsouzený poslanec Roman Pekárek si zatím podle všeho svůj mandát ponechá, přestože bude muset nastoupit k pětiletému výkonu trestu do vězení, kam ho poslal soud kvůli přijetí milionového úplatku.

Pekárek si jako místostarosta Kolína řekl v roce 2009 o milionový úplatek za to, že sjedná podnikateli Petru Ličkovi prodej městských pozemků za nižší cenu, než s jakou počítal rozpočet.

"Nezlobte se, já teď nemůžu," odpověděl se slzami v očích po skončení jednání soudu na dotaz, zda se po rozsudku Vrchního soudu v Praze svého mandátu vzdá. Dvousetčlenná Poslanecká sněmovna tak může mít již brzy dva odsouzené poslance. Občanští demokraté však drží "smutné" prvenství - sociální demokrat David Rath na soud teprve čeká ve vazební věznici v Litoměřicích.

Pravomocným odsouzením mandát poslanci nezaniká. "Chrání ho pouze poslanecká imunita. Tím, že ho poslanci vydali k trestnímu stíhání, tak souhlasili, že se bez něj obejdou a může tak normálně nastoupit k výkonu trestu," řekl on-line deníku TÝDEN ústavní právník Marek Antoš. 

Pekárek dál bude moci navrhovat zákony, podobně jako David Rath. Zároveň bude stejně jako Rath pobírat mzdu. Základní poslanecký plat představuje v současnosti zhruba  56 tisíc korun. Dlužno dodat, že Rathovi vedení sněmovny alespoň odepřelo poslanecké náhrady na ošacení a na plat asistentů. 

Jednání sněmovny se však Pekárek po nástupu do vězení pravděpodobně nebude účastnit. Ústava je v tomto ohledu benevolentní. Podle Antoše může odsouzený člověk rovněž do sněmovny kandidovat. 

ODS už dříve Pekárka vyzvala ke složení mandátu i vzdání se členství v ODS. Členství odsouzený poslanec pozastavil, mandátu se však dosud nevzdal. Tvrdí, že je nevinný.

Co říká zákon

"Poslance nelze odvolat. Jeho mandát může (viz čl. 25 Ústavy) zaniknout pouze z důvodů: odepřením slibu nebo složením slibu s výhradou, uplynutím volebního období, vzdáním se mandátu, ztrátou volitelnosti, rozpuštěním Poslanecké sněmovny, vznikem neslučitelnosti funkcí podle čl. 22 Ústavy a také úmrtím poslance. Při pochybnostech, zda mandát poslance zanikl, jsou dotčený poslanec nebo předseda Poslanecké sněmovny anebo skupina nejméně 20 poslanců oprávněni podat návrh Ústavnímu soudu, aby tuto skutečnost zjistil."

Autor: Eva HofrichterováFoto: ČTK

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ