Poslankyně: Senioři se přizpůsobí, narodili se za války

Domácí
4. 5. 2012 19:03
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Poslanci v pátek po několikahodinové debatě podpořili vládní předlohu o nižším růstu důchodů. Opozice neuspěla s návrhem na zamítnutí, k němuž se přidaly i dříve koaliční Věci veřejné. Novela, podle níž se budou penze po tři roky valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd, míří do sociálního výboru. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru. Jde o součást vládních úsporných opatření ke snížení schodku rozpočtu.

Pokud bude novela schválena, průměrný důchod by se v příštím roce zvýšil zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Celkem by měl penzista dostat v příštích třech letech v průměru o 383 korun navíc. Nyní činí průměrný důchod asi 10 550 korun. Za tři roky by měl stát uspořit celkem 47,7 miliardy.

Rozprava trvala zhruba šest hodin i s dvěma hodinovými přestávkami, které si vyžádala ČSSD. Opozici se nepodařilo odročit projednávání předlohy do příští středy, případně o měsíc. Kromě toho, že poslanci novelu poslali sociálnímu výboru, také rozhodli, že bude mít na její projednání jen měsíc. Návrh na zamítnutí podpořilo 79 poslanců, 85 jich bylo proti. Pro zamítnutí hlasoval také Otto Chaloupka z VV, jenž minulý týden podpořil vládu při hlasování o důvěře. Další dva členové klubu VV Miroslav Petráň a Milan Štovíček, kteří před týdnem hlasovali jako Chaloupka, nebyli přihlášeni. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) to zdůvodňoval tím, že novela musí být schválena do září, protože ministerstvo musí vydat do konce tohoto měsíce prováděcí vyhlášku.

Věci veřejné chtějí do předlohy při dalším projednávání prosadit takzvanou mezigenerační solidaritu. Děti by mohly posílat procentní bod ze sociálního pojištění svým rodičům-důchodcům, uvedla předsedkyně jejich klubu Kateřina Klasnová.

Letos by se mělo na penze vydat asi 373,8 miliardy korun. Příjmy z pojistného mají podle očekávání dosáhnout 324,1 miliardy. Na důchodovém účtu by tak mělo chybět 49,7 miliardy. Příští rok by příjmy měly být 324,8 miliardy. Beze změny valorizace by výdaje činily 394 miliard, podle nového modelu by měly být téměř o deset miliard nižší. I tak ale bude na důchodovém kontě chybět bezmála 60 miliard. V roce 2015 by se výdaje měly přiblížit 402 miliardám, příjmy se mají dostat k 345 miliardám.

Přehled výroků z jednání sněmovny o snížení valorizace důchodů

Gabriela Pecková (TOP 09):"Ať se nám to líbí nebo ne, úsporná opatření pocítí v tomto případě ve svých peněženkách senioři, ale oni se tomu přizpůsobí. Já to vím, protože s nimi pracuji celý život. Mnozí se narodili za války a svůj život prožili v režimu, který jim žádné extra zbohatnutí nedovolil."  

"Tato vláda bohužel v tuto chvíli za daných podmínek neumí dostatečně naplnit peněženky seniorů. Ale co bychom měli umět všichni - naplnit jejich duši."



Stanislav Křeček (ČSSD) na adresu Peckové: "Pokud se tady paní zpravodajka odvolávala na obsah duše, nechtěl bych znát obsah její duše, pokud něco takového může říct. Odvolávat se v dnešní době, v dnešní Evropě na to, že někteří lidé v Evropě pamatují válku, takže se musí smířit s válečnými poměry, to je prostě nesmysl."



Jaromír Drábek (TOP 09): "Jsem si vědom toho, že tento návrh je velmi nepopulární, nicméně je odpovědný vůči našim dětem, vůči dalším generacím tak, abychom snížili zadlužování státu na únosnou míru a abychom směřovali k vyrovnaným rozpočtům."



Josef Smýkal (ČSSD): "V jedné z her Divadla Járy Cimrmana se hovoří o pohádkách upravených tímto českým géniem. A jedna z nich se jmenuje Jak chudák do ještě větší bídy přišel. Obsah není bohužel znám. Na rozdíl od návrhu zákona, který dnes projednáváme, ten znám je, a určitě by nebylo od věci, kdyby to byl zákon o tom, jak přivést chudáka, respektive důchodce, do ještě větší bídy."


Autor: ČTK Foto: Jiří Benák/iDNES.cz/Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ