Pospíšil: Izolujme brutální mladistvé pachatele
19.07.2010 19:13
Čerstvý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) připravil návrh, který by umožnil mladistvé pachatele brutálních trestných činů izolovat od společnosti. Soudy by podle něj mohly ukládat například mladistvým sexuálním deviantům ochranné léčení, které není časově omezeno.
"Cílem navrhované úpravy je vyloučit, aby se nebezpeční pachatelé vyhýbali potřebné léčbě," informovala mluvčí ministerstva Veronika Ludvíková. Novelu zákona o soudnictví ve věcích mládeže úřad odeslal do připomínkového řízení. Pokud ji následně podpoří vláda a především schválí parlament, měla by pro uvedené pachatele vytvořit přísnější podmínky. "Dnes opouštějí nápravná zařízení po dovršení osmnácti let a zůstávají prakticky bez dohledu," uvedl ministr v tiskové zprávě.
Takový návrh slibovala ODS již před volbami. Pokud je někdo sexuální deviant, může být celý život izolován, řekl Pospíšil v květnu a dodal, že po dosažení plnoletosti by mohli být dětští agresoři umístěni v detenci.
ČTĚTE TAKÉ: Nástup Pospíšila znamená zřejmě konec Vesecké
Občanští demokraté, ale i další politici v té době reagovali na takzvanou kmetiněvskou výzvu. Petici vyprovokovalo to, že sadistický pachatel vraždy třináctileté Barbory z Kmetiněvsi, v době činu nezletilý, je po propuštění z výchovného ústavu na svobodě bez jakéhokoli dohledu.
Případ Kmetiněves stále živý
Sociální demokraté před volbami přišli s návrhem, aby u nejzávažnějších trestných činů, jako je vražda, mohl soud u dětí od věku 12 až 14 let individuálně posoudit, zda pachatele lze považovat za trestně odpovědného. Následně by mu mohl vyměřit trest stejně jako u dospělého. Nyní je hranice trestní odpovědnosti stanovena na 15 let. Mladík z Kmetiněvsi vraždil jako třináctiletý. Skončil ve výchovném ústavu, který letos v lednu opustil.
Právě na kmetiněveskou tragédii se nyní již ministr Pospíšil odvolal i v tiskové zprávě. "Úpravou zákona chceme vyloučit možnost, aby se tito delikventi, kteří představují vážné nebezpečí pro své okolí, mohli po uplynutí osmnácti let vyhýbat dalšímu lékařskému dozoru a léčbě. Jinými slovy, předkládaná novela výrazně snižuje pravděpodobnost opakování případů, které si pamatujeme například z obce Kmetiněves," uvedl.
Soud pro mládež by podle návrhu mohl příště brutálním sexuálním deviantům, kterým ještě nebylo 18, uložit povinnost podrobit se ochrannému léčení. Na základě znaleckých posudků by rozhodl, jestli bude léčba ústavní nebo ambulantní. "Ochranné léčení, které je díky neurčitosti svého trvání mimořádně závažným omezením osobní svobody, bude možno změnit na ambulantní i v jeho průběhu a naopak," uvedlo ministerstvo.
PSALI JSME: Exministr Pospíšil slibuje: Soudy budou rychlejší
Toto ochranné léčení přitom podle navrhované úpravy potrvá "do doby, než bude splněn jeho účel, a to bez ohledu na dovršený věk". Soud pro mládež by však měl nejméně jednou za rok přezkoumat, zda důvody léčení trvají. Uvedená novela vychází "z převažujícího názoru specialistů na dětskou psychiatrii," píše ministerstvo spravedlnosti.
Ilustrační foto: Jan Schejbal, archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.