Zemanův projev v OSN
Pozitivní reakce. Jen Schwarzenberg postrádal Ukrajinu
30.09.2015 16:00
Prezident Miloš Zeman v projevu na Valném shromáždění OSN zapomněl na konflikt Ruska s Ukrajinou, řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle bývalého ministra zahraničí by bylo dobré, kdyby Rada bezpečnosti OSN proti terorismu postupovala společně, jak navrhl Zeman, není ale možné zužovat problémy světa na boj proti terorismu. Představitelé většiny parlamentních stran vystoupení prezidenta naopak ocenili. Shodují se s prezidentem, že OSN by měla proti terorismu bojovat společně.
"Je pravda, že islamistické skupiny jsou obrovský problém. Jestli jsou ale největší, to bych neřekl, " řekl Schwarzenberg. "Pan prezident je tady v pozoruhodném souladu s tezemi, které propaguje (ruský) prezident Vladimir Putin,...pozapomněl na Ukrajinu," míní předseda TOP 09. Schwarzenberg dodal, že ukrajinská delegace z těchto důvodů při Zemanově projevu odešla. Doporučovat z pozice českého prezidenta velmocím, jak bojovat proti terorismu, je podle něj podobné, jako když si "Hurvínek představuje válku".
Zeman ve svém vystoupení volal po společném postupu proti teroristům, který by řídila Rada bezpečnosti OSN. Navrhoval vytvoření speciálních jednotek, které by se ve svých akcích zaměřovaly na vedení teroristických skupin. Využívaly by moderní technologie například drony.
Stropnického nepřekvapil
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) vyzdvihl, že prezidentův návrh se shoduje s pozicemi dalších zemí. "Obdobné návrhy zazněly také od dalších států," řekl. Prezidentův projev ho prý nepřekvapil, protože se kvůli bezpečnostním tématům pravidelně scházejí. "Jeho návrh řešení je pro mne věcí známou a v celé řadě bodů se s ním lze jenom ztotožnit," dodal ministr.
Lidovečtí politici vnímají kladně, že vystoupení prezidenta ze zabývalo problémem, který se v podobě migrační vlny přelévá i do Evropy. "Myslím si, že bylo dobře, že tam pan prezident tato slova řekl, protože je to věc důležitá a má skutečně konsekvence i k současné situaci migrační," řekl předseda KDU- ČSL Pavel Bělobrádek.Místopředseda lidovců Ondřej Benešík soudí, že i když prezidentův projev měl logiku, strategické otázky je lepší přenechat expertům. "To technické řešení strategie boje bych nechal spíše na generálech a vojenských odbornících," sdělil.
Reakce největší opoziční strany na prezidentovo vystoupení se od těch vládních příliš nelišila. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš ocenil, že Zeman není se svým názorem osamocen. "Je dobře, že ten hlas zazněl, a myslím si, že není ojedinělý, že podobné názory mají i představitelé některých dalších států," komentoval pro vystoupení českého prezidenta Dolejš. Poznamenal, že o případné akci pod záštitou Rady bezpečnosti OSN pochopitelně nebude rozhodovat česká hlava státu, ale velmoci.
Fiala: Neřekl nic nového
Hnutí Úsvit - Národní Koalice Zemanovy myšlenky rovněž podpořilo. "My se shodujeme naprosto v tom, že je třeba zásah proti Islámskému státu a proti radikálnímu islámu jako takovému. Samozřejmě pod hlavičkou OSN, aby to nebyly partyzánské akce," řekl místopředseda hnutí Marek Černoch.
Předseda ODS Petr Fiala prezidentovi vytkl, že jeho řešení není realistické. "Nic nového pan prezident neřekl, jeho návrh není příliš realistický," řekl Fiala. Boj proti terorismu podle něj není možný bez pozemní vojenské akce za účasti islámských zemí. Kromě toho je podle něj nutné stabilizovat celý region. "Potřebujeme program obnovy a stabilizace Blízkého východu, jinak neskončí takové hrozby jako migrační krize," řekl Fiala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.