"Pojízdný" předseda
Předseda VV John: Lidé jsou z politiky zklamaní. Stejně jako já
30.09.2011 19:00 Rozhovor
Dokud mu nedojde benzin... Tak dlouho chce Radek John cestovat se svou novou pojízdnou kanceláří po republice a sbírat podněty od občanů. Že je to populismus? "Kontakt s voliči má každý poslanec v popisu práce," brání se v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ předseda nejmenší vládní strany Věci veřejné. Na otázky redakce odpovídal písemně.
Jak vznikl nápad na pojízdnou kancelář?
Návštěvnost v kancelářích poslanců se permanentně snižuje. Pokud se podíváte
na kolegy v parlamentu, tak mnozí sedí ve svých kancelářích zcela osamoceni. Mně se naopak do poslanecké kanceláře objednávají desítky lidí, kteří mi přinášejí kauzy z celé republiky, nikoliv jen z mého volebního obvodu. Proto jsem se rozhodl ušetřit jim cestu do Prahy a současně ulevit tlaku žadatelů o schůzku v mé poslanecké kanceláři. Mladí lidé se mnou mohou komunikovat přes Facebook, mail či další sociální média. Mnoho lidí ale takové možnosti nemá, a tak přicházím vlastně s něčím velmi konzervativním: pojízdná kancelář.
Kde už jste všude byl a která města hodláte ještě navštívit?
S nespravedlnostmi, podezřeními na korupci i pocity osobních křivd se na mne obracejí lidé, kamkoliv přijedu. V posledních týdnech jsem to zažil ve Zlíně, Teplicích, Brně, Ostravě, Olomouci, kde jsem otvíral krajské konference Věcí veřejných. Stejnou zkušenost mám i ze středních Čech, například ze Slaného, Kladna, Čáslavi. Pojízdnou kancelář využiji v příštích dnech pro další cesty na krajské konference – zbývá mi ještě devět krajů České republiky během nejbližších tří týdnů.
Jak dlouho bude vaše putování trvat?
Dokud mi nedojde benzin.. . Ne vážně. Chci, aby to byl servis pro obyvatele České republiky, který umožní zmapovat problémy jednotlivých krajů, což může pomoci při vytváření krajských volebních programů Věcí veřejných. Krajské volby se totiž nezadržitelně blíží.
Kolik peněz ze stranické kasy na vaše putování padne?
Méně, než kdyby si Věci veřejné v některých regionech pořídily kamenné kanceláře. Efekt přitom může být stejný.
Jak byste reagoval na kritiku, že jde o populismus?
Kontakt s voliči je populismus? Každý poslanec ho má v popisu práce. To není
populismus, ale navázání na náš program přímé demokracie. Lidé jsou politikou velmi zklamáni. Ostatně já také. Prosadit něco pozitivního pro tuto zemi je mnohem těžší, než jsme si všichni po parlamentních volbách představovali. Ale to nesmí být důvod pro rezignaci. Čím více lidí se bude snažit o pozitivní změny, tím spíš se podaří například opravdu účinně bojovat s korupcí, rozkrádáním veřejných peněz a nejrůznějšími nespravedlnostmi.
Zapojí se do objíždění republiky i další představitelé VV?
Uvidíme, jaký bude mít pojízdná kancelář ohlas. Podle toho se rozhodneme.
Avizoval jste, že budete sbírat podněty od starostů i občanů. Co
"nejstrašnějšího" jste se zatím dozvěděl?
Podezření, že sanace naftových vrtů na Hodonínsku - ekologická zakázka za víc než šest miliard korun - je předražená, protože se tam provádějí práce, které možná nejsou potřeba. Divné jsou prodeje historických domů v Olomouci. Absurdně přišel stát o šest milionů korun při podivném hospodaření s vyškovským pivovarem. Šéf pivovaru, který peníze neuhlídal, je navíc dnes starostou Vyškova za sociální demokracii. Kauzu už zásluhou Věcí veřejných šetří policie.
Co budete s takovými podněty dělat? Budete v případě nějakých nepravostí
třeba podávat trestní oznámení?
Samozřejmě. Nechci být druhým ombudsmanem, ale myslím, že pomoci můžu. Ovšem vše, co půjde jako trestní oznámení, bude pečlivě prověřeno. Dělal jsem totéž jako ministr vnitra, když jsem se staral, aby podněty, se kterými za mnou chodili občané, nezapadly.
Budete některé problémy řešit i systémově na půdě parlamentu? Které?
U mnoha zákonů vypadá v teorii vše v nejlepším pořádku, pak přijde praxe a s
ní problémy. Kdo jiný by je měl znát lépe než lidé. Budu vděčný za jejich
zpětnou vazbu. Konkrétní problémy pak lze řešit poslaneckými iniciativami. Někdy jen chybějí informace. Lidé například říkají, že zákon o veřejných zakázkách řeší jen ty větší, milionové, zatímco obce zadávají bez kontroly veřejné zakázky za stovky tisíc. Rada je snadná. Nic nebrání radnicím, aby vyvěšovaly všechny veřejné zakázky, a voliči musejí na zastupitele vytvářet tlak, aby takové opatření přijali. Sám jsem na ministerstvu vnitra nařídil vyvěšovat na internetu všechny veřejné zakázky nad sto tisíc. Vytvořili jsme takzvaný vzorový úřad s pravidly mnohem přísnějšími, než bude ukládat nový zákon o veřejných zakázkách. Nikdo nebude bránit větší transparentnosti veřejných zakázek nad rámec zákona. A lidé si musejí všímat, kdo to dělá a kdo ne. Podle toho se pak rozhodovat v dalších volbách.
Nebojíte se, že si tak trochu "naběhnete"? Že se vám lidé s něčím svěří a
pak si budou stěžovat, že jste jim nepomohl?
Nejsem všemocný, ale vždy udělám, co bude v mých silách. Kdo se bojí, nesmí do
lesa. Letargie, která nás mnohdy obklopuje, je přece špatným řešením. A například zveřejňování nespravedlností vytváří tlak na jejich řešení. Kauzy, o kterých se ví, je také mnohem obtížnější zametat pod koberec.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.