Boje v ČSSD
Předsednictvo sociální demokracie odstřelilo Sobotku
27.10.2013 17:23 Původní zpráva Aktualizováno 27.10. 20:45
Vedení sociální demokracie podle zdrojů on-line deníku TÝDEN.CZ přijalo v poměru hlasů 20 : 13 výzvu, aby předseda Bohuslav Sobotka odstoupil z funkce a nebyl ve vyjednávacím týmu o nové vládě.
Ve vyjednávacím týmu ČSSD budou podle rozhodnutí předsednictva Michal Hašek, Jeroným Tejc, Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek.
Návrh, aby Sobotka rezignoval, přednesl na jednání předsednictva brněnský primátor Roman Onderka.
Seznam zrádců a věrných
Pro výzvu hlasovali Vlasta Bohdalová, Petr Dolínek, Jaroslav Drozd, Lenka Fojtíková, Michal Hašek, Petr Hulinský, Milan Chovanec, Lenka Kadlecová, Martin Netolický, Roman Onderka, Irena Ropková, Jiří Rozbořil, Adam Rykala, Zdeněk Seidl, Radek Scherfer, Milan Urban, Jana Vaňhová, Zdeněk Škromach, Markéta Wernerová a Jiří Zimola.
Proti hlasovali kromě Bohuslava Sobotky Karel Březina, Richard Dolejš, Richard Falbr, Alena Gajdůšková, Petr Krčál, Hana Orgoníková, Jiří Petrů, Martin Starec, Milan Štěch, Petr Vícha, Václav Votava a Lubomír Zaorálek.
Hašek na večerní tiskové konferenci jednání předsednictva označil za velice dlouhé a pro většinu členů také velmi "bolestné". Upozornil, že předsednictvo strany je orgán, který schvaluje volební program nebo složení vlády po volbách. Řekl také, že je pro uspořádání mimořádného sjezdu strany v návaznosti na sestavení vlády. Odmítl, že by se na sobotním jednání několika členů ČSSD se Zemanem hovořilo o dnešním usnesení předsednictva strany.
Bohuslav Sobotka odmítl výzvu předsednictva a nerezignuje na funkci šéfa sociální demokracie. Řekl to na večerní tiskové konferenci. Nechce prý, aby strana přišla o autonomii a byla pod vlivem Zemanovců. Jako předseda může být odvolán jen v tajné volbě ústředního výkonného výboru, uvedl.
Sobotka bojuje
"Nebudu rezignovat na základě dnešní výzvy, kterou přijala většina členů předsednictva v hlasování, protože chci na půdě sociální demokracie i nadále hájit hodnoty, kterým věřím. A mezi ty patří nejenom otázka určité slušnosti, elementárního dodržování pravidel, ale také nezávislé sociální demokracie," uvedl. Dodal, že by nechtěl, aby Zemanovci nebo prezident Miloš Zeman ovlivňovali autonomní politickou stranu.
Šéf ČSSD vyjádřil názor, že stranu ve volbách poškodila nejednotnost, kvůli níž prý řada voličů váhala, zda dát sociálním demokratům hlas. "Jsem přesvědčen, že k tomu, že nás lidé ve volbách vnímali jako nejednotnou politickou stranu přispěl i postup Michala Haška, Jeronýma Tejce a dalších na jednání ústředního výkonného výboru," připomněl srpnové hlasování ÚVV, kde se původně formální potvrzení jeho kandidatury na premiéra změnilo v ukázku rozporu v ČSSD. V tajné volbě proti Sobotkovi hlasovalo 51 ze 151 členů širšího vedení. Objevily se spekulace, že šlo o Haškem vedený pokus Sobotku zbavit funkce. Hašek to ale popřel.
Jako předseda odpovídá sjezdu strany nebo může být odvolán v tajné volbě ústředního výkonného výboru, připomněl. Pokud se ÚVV sejde a takové rozhodnutí přijme, je ho Sobotka připraven respektovat.
Názory straníků se liší
"Ty tlaky (na Sobotkovo odstoupení) tam samozřejmě byly už dnes vidět. Byly zcela evidentní. Ale já si nemyslím, že by to prospělo naší straně," řekl senátor Marcel Chládek."Já si myslím, že toto bylo chybou a že ukazujeme nejednotu už po volbách," uvedl. Podle něj nyní bude pro stranu těžké, aby dokázala uspět v povolebních jednáních s případnými koaličními partnery.
"Zatím ten tým byl takto schválen. Já si nemyslím, že je to důležité, kdo je v týmu, ale především to, co se vyjedná a zda ČSSD bude úspěšná jako celek," řekl po jednání předsednictva Jeroným Tejc, který Sobotku nahradil ve vyjednávacím týmu.
Plzeňský hejtman Milan Chovanec hlasoval pro výzvu, aby Sobotka v čele strany skončil. Rozhodl se tak proto, "aby konečně se nějakým způsobem pohnuly věci v sociální demokracii,".
"Vždy jsem důvěřovala tomu, když Michal Hašek hovořil o tom, že předsedu podporuje, a skutečnost je jiná. Takže jsem zklamaná," řekla Hana Orgoníková, která hlasovala proti usnesení.
Podle dalších informací se v reakci na poslední událosty ve straně sejde krajský výkonný výbor středočeské organizace a pravděpodobně se sejde ústřední výkonný výbor strany, aby situaci dále řešil.
Politici se diví
"Nemám rád podrazy a tento krok je dvojitým podrazem. V okamžiku, kdy má ČSSD jako vítěz voleb veškerou energii věnovat ustavení silné kompetentní vlády, provede domácí zabíjačku v přímém přenosu a podřízne si svého předsedu. Dalším podrazem je podraz na voliče, kterým byl Bohuslav Sobotka přesvědčivě nabízen jako budoucí premiér, aby teď ČSSD na voliče vyplázla jazyk a řekla: My si z vás jen dělali legraci," řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
"Jsem šokován, co se děje v ČSSD, protože tahle strana, vítěz voleb, destabilizuje naši politickou situaci, a doufám, že voliči sledují, co se tam děje, a že pochopili, že polistopadovým stranám jde jen o moc a peníze," prohlásil Babiš. Podle něj by sociální demokracie měla převzít odpovědnost a ukázat, že je jednotná. "Pokud se ČSSD rozdělí, tak zradí vlastně své voliče," uvedl šéf druhého nejsilnějšího volebního uskupení.
Babiš zopakoval, že se mu do otevřené koalice se sociální demokracií nechce. Byl by ale ochoten k toleranci menšinového kabinetu ČSSD, pokud bude akceptovat programové priority jeho hnutí. Uvedl také, že ho s nabídkou jednání zatím nikdo neoslovil. Předpokládá, že první jednání se povedou o povolebním uspořádání Sněmovny, nikoli o sestavování vlády.
"Musíme respektovat vnitřní situaci sociální demokracie a nemůžeme do něho zasahovat. Nezbývá nám než počkat a respektovat rozhodnutí orgánů ČSSD," řekl Bělobrádek. Šéf lidovců si nemyslí, že by současný vývoj v ČSSD mohl zkomplikovat vyjednávání o koaliční spolupráci. Vyjednávací týmy podle něj budou diskutovat především o programu. "Horší by
bylo, kdyby došlo ke štěpení strany. Přeju sociální demokracii, aby k tomu nedošlo," doplnil Bělobrádek. Se Sobotkou se prý potká mezi čtyřma očima.
Výzvám k rezignaci čelil šéf ČSSD od vyhlášení výsledků voleb. Jihomoravský hejtman Michal Hašek prohlásil, že být on předsedou, jako chlap by odstoupil, a s výzvou k rezignaci přišel i jihočeský hejtman Jiří Zimola.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.