Prezident by měl projevy konzultovat s vládou

Domácí
14. 2. 2015 06:45
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman.

Prezident Miloš Zeman v projevu k 70. výročí osvobození Osvětimi vyzval, aby se do bojů proti islamistům zapojily i Čína a Rusko. "Takový projev by měl prezident konzultovat s vládou a ta s našimi spojenci," říká politolog Josef Mlejnek v rozhovoru pro časopis TÝDEN.

Česká republika podle politologa Josefa Mlejnka vypadá jako nedůvěryhodný partner, když jinak mluví vláda a jinak hlava státu. Jako příklad uvedl projev na konferenci u příležitosti osvobození osvětimského koncentračního tábora, v němž Miloš Zeman vyzval za zapojení všech stálých členů Rady bezpečnosti OSN do bojů proti islamistům a Západ obvinil, že islámskému terorismu ustupuje.

"Návrh, aby se do boje s Islámským státem zapojila Čína a Rusko, by měl prezident konzultovat s ministerstvem zahraničí a to s našimi spojenci v NATO, USA, Británií, Francií. To jsou ještě ke všemu země, které už na Islámský stát nálety od léta provádějí," říká politolog s tím, že to tedy není tak, že islamistům všichni ustupují. "Přirovnat to k appeasementu, to je faktický omyl," konstatoval Mlejnek.

Politolog Josef Mlejnek jr."Jsme v NATO, bylo by tedy taktické nebo taktní, kdyby to s nimi náš prezident konzultoval, co oni říkají na zapojení Ruska nebo Číny," uvedl Mlejnek a dodal, že podobný solitérní přístup Česko poškozuje v zahraničí, protože spojenci netuší, co je hlasem České republiky, jestli prezident, nebo ministr zahraničí, popřípadě premiér. "Potom jsme nedůvěryhodný partner a každý s námi radši nic neřeší," vysvětluje.

A nebyl to jediný výrok, který Mlejnka zarazil. Připomněl podivný termín superholocaust nebo zmínka neexistujícího článku Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman či popletené citace a jejich posunuté interpretace. "Ztrácí soudnost a schopnost dohlédnout důsledky svých výroků, problémy má i s fakty," hodnotí úroveň prezidentských projevů politolog s tím, že je překvapivé, jak si prezident nebo jeho tým nic neověřují.

Mlejnek připouští, že Peroutka napsal několik článků, které jsou z dnešního hlediska problematické, ale nebyl podle něj antisemita, pouze uvažoval v kontextu tehdejší doby. "Obvinit z antisemitismu jednoho z nejvýznamnějších českých novinářů svědčí o určité ztrátě soudnosti," tvrdí. Texty, kde Peroutka píše o tom, že by nebylo dobré přijímat židovské uprchlíky z Německa, proč je antisemitismus tak silný v Německu, jestli není v německé kultuře Židů příliš, že to organismus národa může brát jako nákazu, to jsou podle něj z dnešního pohledu šílené věci, ale nesvědčí to o Peroutkově antisemitismu. "U tak plodného autora v tak bouřlivé době najdete slabší článek. Musím dodat, že Peroutka skončil v koncentráku," připomíná politolog.

Více v rozhovoru s politologem Josefem Mlejnkem v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 16. února 2015.

Autor: Jakub Kvasnička, David JarešFoto: Radek Cihla, David Taneček/ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ