Přímá volba
Prezidentští favorité jsou Švejnar a Fischer. Nejhůř dopadl Nečas
05.06.2011 15:09 Původní zpráva
Přímou volbu prezidenta, kterou již na rok 2013 slibují prakticky všechny politické strany, si přejí tři čtvrtiny voličů. Jen třetina však věří, že zákonodárci skutečně schválí přímou volbu do konce mandátu současné hlavy státu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Sanep z konce května.
Nejvíce hlasů (20,4 %) z potenciálních kandidátů by v přímé volbě nyní dostal ekonom Jan Švejnar. Ten se o post prezidenta ucházel již v roce 2008, kdy podlehl Václavu Klausovi jen s těsným rozdílem. Na druhém místě by se umístil bývalý předseda vlády a nynější viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj Jan Fischer, kterému by dalo hlas 15,3 % dotázaných.
Jako třetí by skončil vysoce respektovaný politik a nynější senátor Petr Pithart, kterého by rádo vidělo v prezidentské funkci 13 % respondentů. 7,6 % respondentů by v tomto úřadu rádo opětovně vidělo Václava Klause, pokud by to umožňovala ústava.
Na dalších místech se umístil předseda TOP 09 a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg se 4,2 % hlasů, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s podporou 3,8 % dotázaných a Miroslava Němcová, která získala 3,6% dotázaných. Část dotázaných (3,2 %) by na postu prezidenta ráda viděla znovu Václava Havla a 3,1 % respondentů by volilo bývalého premiéra a předsedu ČSSD Miloše Zemana.
Politici na chvostu
Nízký počet hlasů by získal senátora Přemysl Sobotka (ODS), který taktéž dlouhodobě prezentuje své úmysly kandidovat na příští hlavu státu. Sobotka by získal 1,6 % voličských hlasů. Svérázného poslance a bývalého předsedu ČSSD Jiřího Paroubka si pak za prezidenta ČR přeje 1,5 % dotázaných.
Ještě hůře dopadli primátor města Brna (0,8 %) a člen ČSSD Roman Onderka, poslanec a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (0,4 %), bývalý předseda vlády a šéf Institutu pro finanční stabilitu Josef Tošovský (0,4 %) a místopředseda ČSSD a senátor Zdeněk Škromach (0,3 %).
Naprosté minimum hlasů by dostal stávající premiér a předseda ODS Petr Nečas (0,1 %). Nízké hodnocení Petra Nečase lze chápat jako vyjádření nespokojenosti a nedůvěry ve stávající vládní koalici, v jejímž čele Petr Nečas stojí, uvádí SANEP.
Rekordní účast?
Většina respondentů (76,7 %), se domnívá, že by přímá volba hlavy státu měla být v České republice zavedena. I když výsledky únorového průzkumu uvádějí o 7 % vyšší podporu, jedná se stále o drtivou většinu. Oproti tomu poklesla důvěra ve schválení zákona o přímé volbě. Podle názoru 64, 8 % obyvatelstva parlament návrh o přímé volbě prezidenta neschválí v podobě zákona.
Tři čtvrtiny dotázaných (76,5 %) by přitom jednoznačně uvítaly, pokud by hlava státu byla občany volena přímo již v roce 2013, kdy končí druhé volební období nynějšího prezidenta Václava Klause. Tyto přímé prezidentské volby by svou voličskou účastí zřejmě patřily mezi rekordní; k volebním urnám by přišlo 72,8 % respondentů.
Polovina občanů (51,4 %) je toho názoru, že v momentě, kdy by byl prezident volen přímo, by měl mít vyšší pravomoce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.