Přímá volba prezidenta? Teď, nebo nikdy, říká Tejc
05.05.2009 18:34 Rozhovor
Poslanci mohou ještě do voleb rozhodnout, že za čtyři roky budou lidé volit prezidenta přímo. Ve sněmovně však leží návrhy dva - opoziční a vládní. Přestože se ODS a ČSSD právě domluvily na sestavě úřednické vlády, u přímé volby se zase dohadují. Socialisté jsou rozhodnuti vládní zákon shodit, pokud se do něj nepodaří zapracovat konkrétní podmínky, za kterých se prezident bude volit.
"Není to možné schválit, co navrhuje vláda. Ta sice říká, že chce přímou volbu, ale je to pouhé gesto," říká poslanec a člen ústavněprávního výboru Jeroným Tejc z ČSSD. Poslanci v úterý pustili vládní návrh do druhého čtení.
Proč nechcete schválit vládní návrh na přímou volbu?
Pokud k němu nebude jasně řečeno, jak konkrétně se má volba uskutečnit, nebudou daná pravidla, nemůžeme ho schválit. Byla by to jen změna ústavy bez návazností. Náš návrh, který problém zpracovává komplexně, leží ve sněmovně už půldruhého roku a vláda ho ignoruje.
Vidíte nějakou možnost, jak přece jen přímou volbu schválit?
Ano, je možné vládní zákon ve druhém čtení doplnit prováděcím zákonem, na kterém bychom se shodli, a pak jej schválit. Musí být jasně řečeno, že volba bude dvoukolová a další podrobnosti. Buď se k tomu dopracujeme nyní, nebo nikdy.
Proč by měla být volba právě dvoukolová?
Není to podmínkou, ale je to v Česku tradiční. A zabraňuje to různým excesům. Například tomu, aby se stal někdo prezidentem minoritou hlasů. Nebyl by pak tou respektovanou osobností.Bojíte se, že by lidé zvolili bez těchto pravidel Karla Gotta nebo znovu Václava Klause?
Nebál bych se toho. Je to na lidech, koho si vyberou. Příklady okolních států Slovenska, Maďarska, Polska nebo Německa ukazují, že lidé nevolí žádné popové hvězdy. I přesto, že se kampaně amerikanizují, to bylo vidět například na Slovensku. Myslím ale, že přímá volba generuje spíš silnější osobnosti, zatímco nepřímá ty konsensuální.
Ve sněmovně leží také zákon zelených na referendum o přímé volbě, ten podpoříte?
Ten je už zcela zbytečný. Je přece známé, že občané si přímou volbu přejí. Tento zákon, stejně jako změna ústavy, jen ukazuje, jak se koalice snaží vybruslit z toho, že přímou volbu měla v programu a že ji vlastně některá ze stran nechce a další straně se nepodařilo ji v koalici prosadit.
Foto: Lucie Pařízková, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.