Očkována nakonec bude jen polovina z plánovaných 16 tisíc vojáků. Na jednání Bezpečnostní rady státu se na tom shodli odborníci. Premiér Jan Fischer chce také pověřit hlavního hygienika Michaela Víta aby informoval vládu o vzniku pandemie nemoci, pak se teprve rozhodne o povinném očkování.
Jednání Bezpečnostní rady státu mimořádně navštívil i prezident Václav Klaus. Jako vrchnímu veliteli ozbrojených sil se mu nelíbilo rozhodnutí generálního štábu české armády, který rozhodl, že nechá povinně naočkovat 16 tisíc vojáků a civilních zaměstnanců resortu.
Podle prezidenta se nebezpečí prasečí chřipky v Česku přeceňuje. "V této chřipce vidím stejnou bublinu jako v různých globálních oteplováních," řekl po jednání Klaus a přiznal, že ani on se nenechá očkovat. "Abych já se stal pokusným králíkem, to není potřeba. Tedy pokud mi to nenařídí vláda," dodal s úsměvem Klaus.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus se ptá: Je tady pandemie prasečí chřipky?
Odborníci kritizují dnešní rozhodnutí Bezpečnostní rady státu, aby vláda nařídila očkování proti prasečí chřipce vojákům a dalším lidem důležitým pro chod země až v době, kdy začne nemocných opět přibývat. Druhá vlna pandemie je vždy silnější, zasáhne víc lidí, průběh onemocnění je těžší a je i více mrtvých. Očkovat až po nástupu druhé vlny není tedy podle odborníků "korektní". "Myslím si, že není úplně korektní přístup očkování odsouvat. Pokud máme vakcínu aplikovat, tak samozřejmě co nejdříve, ne to odsouvat dál a dál," řekl předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula.
"Podporuji program, aby se dál očkovalo. Je to tak správně, protože se nedá v žádném případě říci, že pandemie skončila," řekl tvůrce pandemických nemocničních plánů primář Václav Chmelík.
Očkován není ani premiér Jan Fischer. Podle jeho slov není tím nejdůležitějším pro chod státu. Očkování celé vlády nicméně doporučil prezident Klaus s tím, že pokud čelní představitelé státu chtějí někoho nutit, aby byl očkován, měli by tím nejdříve projít všichni.
Vláda a Bezpečnostní rada státu teď budou čekat na vyhodnocení vývoje onemocnění od hlavního hygienika. „Mělo by to být během příštího týdne," řekl hygienik Michael Vít. Pokud ministerstvo zdravotnictví, Bezpečnostní rada státu a vláda vyhodnotí situaci, že je potřeba očkovat, začne se. "Do té doby není nutné na této bázi pracovat," vysvětloval Fischer.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus kritizoval očkování vojáků. Obrana couvla
Odmítnutí očkování je nesplnění rozkazu, řekl Picek
Armáda nařídila vojákům očkování proti prasečí chřipce
Předražené Tamiflu. Česko nakoupilo lék dráž, než mohlo
Ministerstvo zdravotnictví přitom už řadu měsíců apeluje na občany, aby se nechali proti prasečí chřipce očkovat a zabránili tak možným komplikacím spojeným s touto nemocí.
Foto: ČTK